Volume 11, Issue 47 July 16, 2016  
Register here
Donate here
Spring 2016
North One Design

Melges Performance Sailboats
Harken-Canvas
Donate to ILYA or Support your Olympic Contenders

visa/mastercard 

Join the ILYA
July
18-19 Xtreme X - Oshkosh
 
14-17 E Invite - Mendota
22 - City of Lakes, Opti/420 - Calhoun
23-24 City of Lakes MC Team/M16/C/Laser - Calhoun
25  No Tears Opti - Cedar
27-30 ILYA X Champs - Okoboji
31- 8/2 Opti Champs - Clear
 
August
4 Pram Power - North Lake
5-7 WYA C Pewaukee 
10-13 WMYA - Spring Lake,MI
12-13 X Blue Chip - Cedar, WI
17-21 ILYA Champs - Geneva

September
10-11 Maxinkuckee Fall
     Big Waters C- South Shore
     George Dorn MC - Beulah
10-11 USODA Midwest Champs - Pewaukee
17-18 C Blue Chip - Okauchee
22-25 E Blue Chip - Pewaukee
24-25 Lotawana C
           Beulah C Challenge

October
1-2 Polar Bear - Davenport, IA
8-9 C Worlds - Delavan

2017
TBD WI MC Champs - Nagawicka
July
20-23 MC Masters Nationals - Cedar, WI
Deadlines for lowest registration prices
 
ILYA MC Invitational - Harriet  

1   2644   Mango   Bill Colburn   Harriet     1   1     2   
2   2658   Hail Mary   Christopher Tornehl   Wissota     7   2     9T   
3   1720   Zephyr   Craig Thompson [Grand Master]   Okauchee     5   4     9T   
4   2621   Whistle'n   Daniel Quiram [Grand Master]   Pewaukee     6   6     12   
5   2653   Guiddyup   Daniel Guidinger [Master]   White Bear     11   3     14T   
6   2606   No Doubt   Stuart Oltrogge [Master]   Clear     4   10     14T   
7   2169   Black Cat   Ryan Grosch [Junior]   Harriet     10   5     15   
8   2126   Jane   Keith Morical [Master]   Upper Minnetonka     9   8     17   
9   2340   Miracle   Emily Oltrogge [Junior]   Clear     8   12     20   
10   2121      Bill Kirkpatrick   Harriet     3   18     21   
11   2091   Prima III   Chris Seymour [Master]   Harriet     2   21     23   
12   2040   FlyLo   Henry Chesnutt [Junior]   Harriet     14   11     25   
13   2162      Danny Ziegler [Master]   Windycrest     12   16     28T   
14   2580   Hot Mess   David Perrigo [Master]   Pewaukee     13   15     28T   
15   2511   Minnehaha   Joe Fricton   Harriet     24   7     31   
16   2566   the Bird and the Beas   Byron Beasley [Grand Master]   Clear     20   14     34   
17   2444   Italian Beef   Dan Fink [Master]   LaBelle     18   17     35   
18   1847   Beautiful Obsesssion   John Katics John Gertsinger [Grand Master]   Harriet     28   9     37   
19   1933   Humdinger   Jason Curtis   Harriet     16   22     38   
20   2178   No, Daddy   Mark Tesar [Master]   Clear Lake     15   25     40   
21   1932      Benjamin O'Laughlin [Junior]   Minnetonka Yacht Club     23   19     42   
22   2659   MOJO   G Sternaman [Master]   Nagawicka     34   13     47   
23   2604   Phoenix   Robert Netzer   Harriet     25   23     48   
24   2045   Voracious   John Berg   Harriet     17   33     50   
25   2401   Talink   Todd Tesar   Clear     21   30     51T   
26   1687   Hott Yott   Jennifer Bowers   Harriet     22   29     51T   
27   2546   Deadly Sinn   Natalie Sinn [Junior]   Minnetonka     19   35     54   
28   2033   Cygnus   Darin Newman   Harriet     31   24     55   
29   2503      Gary Schroeder [Master]   Missouri     36   20     56   
30   2229   schmidt happens   Stefan Schmidt [Grand Master]   Mendota     29   28     57   
31   2303      Hunter Johnson [Junior]   Gull     32   27     59   
32   2209   Cricket   Greg Sutter [Grand Master]   Pewaukee     30   32     62   
33   2419      Bill Nolte [Master]   Okoboji/Harriet     26   37     63   
34   1641      Nick Driessen [Junior]   Gull     39   26     65   
35   2608      Hendrik Vroege [Master]   Minnetonka     33   34     67   
36   2118   Dissent   John Grzybek [Grand Master]   Upper Minnetonka     27   41     68   
37   22   Dash   Joseph Reincke   Harriet     41   31     72   
38   2539      Charles Gantzer [Grand Master]   Harriet     37   36     73   
39   2669   Honu One   Katie Arvesen [Master]   Gull     35   39     74   
40   2144      Phil Ecklund [Grand Master]   Colorado     43   38     81   
41   2602   Annie   Rod Anliker [Master]   Delavan     38   44     82   
42   2657      Elizabeth Driessen [Grand Master]   Gull     40   43     83   
43   2035   Gus   Becca Abellera [Junior]   Harriet     44   40     84T   
44   2322   Scenic Route   Chuck Ott [Master]   Harriet     42   42     84T   
45   1280      STUART MACPHAIL   LHYC     49/DNS   49/DNS     98T   
45   2661   Ramble On   Alex Driessen [Junior]   Gull     49/DNS   49/DNS     98T   
45   1935   Mde Oma   Mark Anderson [Grand Master]   Harriet     49/DNS   49/DNS     98T   
45   1916   Rapido   Jayson Wold   Lake Harriet     49/DNS   49/DNS     98T   
 
Mendota -- E Invitational  
 
1   I-49   Full Throttle   Brian Porter     2   2     4   
2   M-42   Madame   Sam Rogers     3   4     7   
3   M9   Cygnet   Tom Burton     9   3     12   
4   I-2   Wide Open   Vincent Porter     7   6     13   
5   M-87   Port Approach   Derek Packard     13   5     18   
6   V 37   Wagon   August Barkow     18   1     19T   
7   H-7   Mirage   Lon Schoor     8   11     19T   
8   M-20   Iceburg   Tim Krech     5   17     22   
9   I - 7   Fireball   Tom Freytag     1   22     23T   
10   W-41   Savannah Rose   Wheeler Morris     4   19     23T   
11   W-66   Marvin   Eddie Cox     17   8     25   
12   I-101   Big Daddy   Scott Ripkey     6   20     26T   
13   M5   John Wicks   John Wicks     11   15     26T   
14   X-4      Elizabeth Harned     25   7     32   
15   W9   Nightmare   Charlie Igo     24   10     34   
16   M-12   E = MC^2   Jeff Solum     22   13     35T   
17   M-53   China Cat   David Chute     21   14     35T   
18   V-11   Rockhopper   Peter Friend     28   9     37   
19   J5   Last Mango   Bill Wyman     12   27     39   
20   X-751   The Butt   Alby Rolfs     10   33     43T   
21   H-11   Fulltilt   Lance Puccio     20   23     43T   
22   W-25   Euphoria   Lee Alnes     14   30     44   
23   I 303   Mothership   Frank Davenport     34   12     46   
24   J-25   Thunderstruck   Thomas Castle     16   31     47   
25   h-13   Wild Turkey   Patrick Heaney     27   21     48   
26   V-15   Still Buzzinn   Eric Good     33   16     49   
27   H-8   Gr8t Expec8tions   Hugh Sugar     19   32     51   
28   V-736   Unruly Platypus   Matt Schmidt     23   29     52   
29   M-10   Ballistic   David Strothman     15   38     53   
30   H0      Jeffrey Russell     38   18     56   
31   H-1   Shiva   Brendan Boylan     31   26     57   
32   H-73   Radio Controlled   Eric Kerlow     30   28     58   
33   V32   KrEature   Joey Feichtmeier     39   24     63T   
34   M-16   The Mermaid Squad   Danielle Lindeman     26   37     63T   
35   D-44   White Lightning   Shaun Sherry     40   25     65   
36   M77   Geezer   Woody Jewett     32   39     71T   
37   J555   Bikini Bottom   Will Wyman     37   34     71T   
38   Z-10      Stuart Schurtz     36   35     71T   
39   X-20   Maash Pit   Peter Maas     35   36     71T   
40   M8   Speed Buggy   Terry Foster     29   45/DNS     74   
41   J4      Mike Karrels     41   40     81   
42   I-5   Untamed   Paul Lyon     45/DNF   41     86   
43   H 99   Phoenix   trey sprinkman     45/DNS   45/DNS     90T   
43   D-1883   Sunrise, Sunset   Leslie Poole     45/DNS   45/DNS     90T   
 

Inland Lake Yachting Association 
Sponsors - ILYA Championships August 17 - 21