Scowlines August 20a, 2017

   
Volume 12, Issue 63  
August 21, 2017
 
 
ILYA Championships
Lake Geneva
 
 
Subscribe to Scowlines Here
Roble Shea - Donate here
Visit us on Facebook
Visit our website
Melges Rowe - Donate here

BowersSailing Donate Here
North One Design
 
Harken
Donate to ILYA or Support your Olympic Contenders

visa/mastercard 

Join the ILYA
2017 Regattas
 
August
16-20 ILYA Championships - C/MC/A/E - Lake Geneva YC
September
8-10 Max C/MC Fall - Maxinkuckee YC
8-10 E Nationals - Carolina YC
9-10 George Dorn MC - Beulah
9-10 Big Waters C - South Shore YC
16-17 C Blue Chip - Pistakee YC
16-17 Fenton Fall C - Lake Fenton YC
22-24 E Blue Chip - Pewaukee
23-24 NNN Beulah C Challenge - Lake Beulah YC
23-24 Lotawana C - Missouri YC
30 - Oct 1 - Polar Bear C/MC - Lake Davenport Sailing Club
October
7-8 C Worlds - Delavan YC
 
C Fleet Championship Results  
Regatta Network, our regatta management software, does not allow us to score fleets with throwouts and those without throwouts in the same event. We have requested that Regatta Network remove the C results from their site. Here are the corrected results. 
            R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total T/O Final
1 I 45   Stormin   Andy Burdick/ Geneva/   6   2   1   10   7   4   30 10 20
      Mya and Finn Burdick                      
2 N - 181   LIKKITY SPLIT   Peter Keck/ Nagawicka/      3   6   2   6   3   67/DNF   87 67 20
3 B 12   Delusions   Kent Haeger [Master]/ Beulah/   1   1   12   17   10   20   61 20 41
4 B-1   The Rear Commodore   Will Haeger [Junior]/ Beulah/   12   10   8   15   1   11   57 15 42
5 A-136   Nemesis   Edward Eckert [Master]/ Cedar/   7   5   9   14   26   7   68 26 42
6 B 303   Fish   Frank Davenport [Grand Master]/ Beulah/   14   9   10   9   19   1   62 19 43
7 B66   Barr-Crawler   Michael Barr [Junior]/ Beulah/   8   16   5   31   6   9   75 31 44
8 B 333   Washed Up   Anne Haeger/ Beulah/   4   3   11   21   16   16   71 21 50
9 A-14   Irish Navy   Paul Reilly [Grand Master]/ Cedar/   17   13   14   7   28   6   85 28 57
10 E-88   Ridin' High   Stephen P. Schmidt [Master]/ Okauchee/   5   14   24   43   15   3   104 43 61
11 V-137   kingfisher   Jim Gluek [Master]/ Pewaukee/   33   18   23   19   2   2   97 33 64
12 B-18   #Team Hungover   Brian Brickler/ Beulah/   13   4   31   4   13   30   95 31 64
13 B-217   RYOT Too   Anne Muller/ Beulah/   9   20   4   18   45   18   114 45 69
14 A 36   Grumpy Old Men   Tom Eckert [Grand Master]/ Cedar/      11   31   25   11   52   10   140 52 88
15 B19   Splash   Scott Sullivan [Junior]/ Beulah/      35   15   15   28   12   19   124 35 89
16 B-17   Flying High   Frank Reeg [Junior]/ Spring Lake/      25   35   50   3   4   23   140 50 90
17 N 74   Black Cat   Ryan Grosch [Junior]/ Nagawicka/   20   23   13   39   27   8   130 39 91
18 B-317   Frankenboat   John Porter/ Beulah/      2   11   32   27   22   33   127 33 94
19 OO-8   Spicy Bent Stick   Lou Morgan [Master]/ LaBelle/   38   29   3   12   17   49   148 49 99
20 OO-99   TRITON   Dave Keck [Master]/ LaBelle/      28   7   44   20   11   37   147 44 103
21 B-22   Rhinestone Cowboy   Glenn McMurray [Master]/ Beulah/   32   67/DNF   58   8   5   14   184 67 117
22 005   Fiddy/Fiddy   Parker Trepton [Junior]/ Labelle/   48   40   34   1   14   28   165 48 117
23 V-171   Atalanta II   Fred Miller [Master]/ Pewaukee/   21   28   37   24   23   25   158 37 121
24 00-24   boomerang   David Harris [Master]/ Labelle/      18   21   18   44   38   27   166 44 122
25 A-22   Tewsdayay VIII   Jim Tews [Master]/ Cedar/   26   17   16   35   41   29   164 41 123
26 B96   BC DeMilo   J. P. Mull [Master]/ LBYC/      15   33   54   26   29   22   179 54 125
27 B-87   Schmidt Faced   Alex Keck [Junior]/ Beulah/      39   47   6   57   21   13   183 57 126
28 B16   Beulah beast   George Kutschenreuter [Junior]/ Beulah/   30   22   35   2   43   47   179 47 132
29 A 13   Excuses, Excuses   Alison Rusher [Junior]/ Cedar/   56   30   20   29   40   15   190 56 134
30 B-77   Schmidt Happens   Charlie Kutschenreuter [Junior]/ Beulah/      19   44   42   22   34   17   178 44 134
31 I-113   Springernaken   Erick Youngquist/ Geneva/   34   32   30   45   35   5   181 45 136
32 NO-7   Fired Up   Noah Janssen [Junior]/ North/   57   24   27   16   47   24   195 57 138
33 I-25   RAZR   Chapman Petersen [Junior]/ Geneva/   27   27   38   5   44   53   194 53 141
34 E-111   Dead Fish   Matthew Prange/ Okauchee/      29   36   22   23   32   36   178 36 142
35 D21   Anna C   Ed Clair/ Delavan/   36   46   33   25   30   21   191 46 145
36 B6   Barr-Tender   Martin Barr [Master]/ Beulah/   62   12   26   32   39   38   209 62 147
37 B-23   The A-Train III   Andrew Bohl/ Beulah/      46   26   53   13   18   45   201 53 148
38 B-25   BMEN   Joe Byrnes [Master]/ Beulah/   10   48   57   52   9   32   208 57 151
39 P-51   PapaHog   Steve Avery [Grand Master]/ Okoboji/   23   19   55   33   37   40   207 55 152
40 00-23   Stack Attack   Kyle Stack [Junior]/ LaBelle/   40   34   7   38   36   50   205 50 155
41 LF-88   Mitina   Tom Keenan [Grand Master]/ Fenton/   16   25   56   42   31   51   221 56 165
42 V24      Will Duchow [Junior]/ Pewaukee/   43   39   48   47   25   12   214 48 166
43 C 81   Teal   Mike Woldum/ Calhoun/      54   41   21   58   8   43   225 58 167
44 N 525   Nag C   Jack Behrend [Junior]/ Nagawicka/   22   38   39   34   49   42   224 49 175
45 00-22   Double Trouble   Brady Carlson [Junior]/ LaBelle/   42   67/DNF   47   37   24   26   243 67 176
46 00-324   bangarang   Ben Otten [Junior]/ Labelle/   37   8   45   54   46   58   248 58 190
47 B-223   Jerry-Rigged   Mary Berg [Junior]/ Beulah/   41   51   29   36   55   35   247 55 192
48 D51      Allison Marozza [Junior]/ Delavan/      59   59   19   30   33   52   252 59 193
49 E-3   T-KAY-O   Tim Kay [Master]/ Okauchee/   67/DNF   67/DNC   41   40   20   41   276 67 209
50 D-93   Pike   Eric Goes/ Delavan/      50   52   17   53   50   48   270 53 217
51 I 12   Jumbo   Bruce Cameron [Grand Master]   Geneva/      24   49   36   55   53   67/DNC   284 67 217
52 A-125   ZippyFish   Damian Jaessing [Junior]/ Cedar/   44   37   46   50   58   46   281 58 223
53 E 14   Jerry Hunter   Tom Groskopf [Junior]/ Okauchee/   51   58   28   48   48   54   287 58 229
54 J99      Charles Harrison/ Oshkosh/   47   43   49   61   62   31   293 62 231
55 M-2   Gusto   Maclean Potts/ Minnetonka/   52   45   52   46   56   39   290 56 234
56 V711   Sweet Luffin   Chance Dries [Junior]/ Pewaukee/      45   53   43   49   51   59   300 59 241
57 B219   Breakaway   Erin Sullivan [Junior]/ Beulah/      53   67/DNF   40   60   61   34   315 67 248
58 E 10   Undecided   Bob Prange [Master]/ Okauchee/   31   54   59   41   67/DNC   67/DNC   319 67 252
59 IW-14      Ken Schroeder [Master]/ Wonder/   49   42   51   51   67/DNC   67/DNC   327 67 260
60 W-11   Satori   Ben Rosene [Grand Master]/ White Bear/      55   56   60   56   42   57   326 60 266
61 W23   Abhaya   Sean Wagner [Master]/ White Bear/   58   55   66   64   54   44   341 66 275
62 A-27      Robert Tenhagen [Master]/ Cedar/      60   50   61   59   59   55   344 61 283
63 I-90   C-Ya   Derek Morby [Master]/ Geneva/   64   61   62   65   57   56   365 65 300
64 D-45   C Sisters   Alyse Compall/ Delavan/   63   62   64   63   60   60   372 64 308
65 I 24   Read Meat   William Barrett [Master]/ Geneva/   61   57   65   66   67/DNC   67/DNC   383 67 316
66 CL-1   Bosshog   Doug Carstens/ Cedar Lake Ind/      65   60   63   62   67/DNC   67/DNC   384 67 317

 

Print Email