Volume 9, Issue 43
August 10, 2014   

Melges Performance Sailboats
North One Design
us partneer

ILYA logo

 

Regattas / Calendar

 

August

8-9 X Blue Chip - Cedar, WI

8-10 ILYA MC Champs - Pewaukee

13-17 ILYA Championships - A, E, C, I-20 - Oshkosh at the Waters

17-19 RWB Chip NOR SIs

 

September

6-7 George Dorn MC Beulah

13-14 C Blue Chip - Okauchee

20-21 Beulah C Challenge

Submit your 2014 dates

  

Donate to ILYA or

Support your Olympic Contenders 

visa/mastercard 

Join the ILYA
Register for Dues
Join Our List
Join Our Mailing List
 ILYA MC Championship ends today  
One Race Left - Throwout Kicks In
1   2623   Andy Burdick [Open]   Pewaukee Yacht Club     3   1   1   7   2   22     36  
2   2344   Bill Colburn [Open]   Lake Harriet     2   3   21   2   21   8     57  
3   2303   John Porter [Open]   Lake Beulah Yacht Club     18   13   4   31   3   4     73T  
4   2351   Jim Gluek [Master]   Pewaukee Yacht Club     27   15   3   4   8   16     73T  
5   2178   Mark Tesar [Master]   Clear Lake Yacht Club     10   2   9   24   20   9     74  
6   2081   Eric Hood [Master]   Lake Eustis Sailing Club     20   8   14   3   7   26     78  
7   2579   Kenny Wolfe [Open]   RCYC     5   45   2   1   1   28     82  
8   2589   Mark Dunsworth [Open]   White Bear Yacht Club     7   10   15   28   5   19     84  
9   2338   Bruce Rosenheimer [Master]   pine lake     32   16   7   13   11   25     104  
10   1987   Noel Neuman [Master]   Upper Minnetonka     1   37   16   8   15   30     107  
11   2443   Jim Walker [Open]   Pewaukee Yacht Club     19   11   24   17   6   38     115  
12   2444   Dan Fink [Master]   pine     22   17   39   14   24   1     117  
13   1832   Eddie Cox [Junior]   White Bear Yacht Club     53   5   5   19   4   33     119  
14   2353   Tim Fredman [Grand Master]   Pine     31   30   10   39   12   2     124  
15   2231   David Koch [Grand Master]   Pewaukee Yacht Club     24   25   26   25   14   17     131  
16   1930   Bill Best [Grand Master]   cedar lake     8   48   37   21   27   7     148  
17   2381   Michael Gehl [Open]   PLYC     14   4   13   34   28   58     151  
18   1881   Bruce Gallagher [Master]   Pine Lake     12   27   8   26   34   49     156  
19   2418   Kelly Hirn [Open]   LGYC     4   22   49   10   29   43     157T  
20   1883   Andy Gehl [Open]   Beaver Lake     6   12   46   18   43   32     157T  
21   1436   Ben Otten [Junior]   LaBelle     29   41   11   27   48   3     159  
22   2594   Ted Keller [Open]   TLYC/MI     26   44   33   5   32   21     161  
23   2169   Drake Lundeen [Junior]   Clear Lake Yacht Club     45   26   19   9   10   54     163  
24   1720   Craig Thompson [Grand Master]   Okauchee     13   24   52   16   60   10     175T  
25   2526   Paul Reilly [Grand Master]   Cedar Lake Yacht Club     50   14   23   11   46   31     175T  
26   2256   Craig Heinze [Open]   Nagawicka     15   54   31   61   23   5     189T  
27   2149   Peter Dobbeck [Master]   CLYC     9   60   27   30   16   47     189T  
28   1983   Robert Klement [Master]   Lake Beulah Yacht CLub     21   29   32   58   44   11     195  
29   2463   JJ Hausmann [Open]   PYC     60   9   6   47   18   57     197  
30   2215   Paul Moran [Master]   Pine Lake Yacht Club     28   18   38   29   25   61     199  
31   2401   Todd Tesar [Open]   Clear Lake Yacht Club     46   34   50   38   22   15     205  
32   1995   Jeff Surles [Open]   Pine Lake     36   21   25   75/ZFP   26   24     207  
33   2295   Ryan Grosch [Junior]   Lake Harriet     37   39   44   41   9   41     211  
34   2446   Rick Trester [Grand Master]   Cedar WI     58   32   22   37   50   14     213  
35   1663   Charlie Igo [Open]   WBYC     49   19   40   6   49   51     214  
36   2129   Jack Behrend [Junior]   Nagawicka Lake Yacht Club     35   7   47   49   17   62     217  
37   2583   Mitch Moylan [Master]   Pewaukee     39   40   20   55   19   45     218  
38   2145   Tim McCormick [Open]   Lake Monona Sailing Club     62   57   17   12   41   36     225  
39   2277   Terry Mestan [Grand Master]   Cedar Lake, WI     51   55   28   22   37   37     230  
40   2015   Al Haeger [Grand Master]   Beulah     71   6   29   42   53   34     235  
41   2387   Fritz Seidel [Master]   PLYC     40   52   45   32   31   39     239  
42   2484   Chris Kubicek [Master]   lbyc     64   51   62   45   13   6     241  
43   2229   Stefan Schmidt [Grand Master]   Mendota     23   33   12   33   82/DNF   64     247  
44   2606   Stuart Oltrogge [Master]   Clear Lake     44   42   36   40   35   63     260  
45   1804   G Sternaman [Master]   NLYC     34   23   35   54   62   56     264  
46   2580   David Perrigo [Master]   Pewaukee Yacht Club     16   64   63   20   33   70     266  
47   1779   Paul Wood [Master]   Lake Geneva Yacht Club     43   20   51   67   36   50     267  
48   2357   Greg Riemer [Open]   Pewaukee Yacht Club     41   62   59   60   39   13     274  
49   2621   Dan Quiram [Master]   Pewaukee Yacht Club     25   31   18   82/ZFP   52   69     277  
50   2285   Steven Boemer [Open]   Cedar Lake Yacht Club     66   36   42   50   40   46     280  
51   1904   Bill Biersach [Grand Master]   Pine Lake Yacht Club     52   47   30   23   64   66     282  
52   2513   Stephen Kiss [Open]   Pewaukee Yacht Club     72   46   41   65   42   18     284  
53   1505   Charles Carson [Junior]   White Bear Yacht Club     42   71   64   43   38   48     306  
54   1830   Michele Heinze [Open]   Nagawicka     11   28   77   57   70   65     308T  
55   2312   Rob Ritter [Master]   Okauchee Lake     63   35   43   64   51   52     308T  
56   2298   Tom Calvy [Grand Master]   PYC     61   53   60   35   54   53     316  
57   2126   Keith Morical [Master]   UMYC     54   59   66   66   30   42     317  
58   2600   Scott Baker [Master]   Clear Lake Iowa Yacht Club     76   61   57   72   59   12     337  
59   2477   Peter Toumanoff [Grand Master]   Pewaukee Yacht Club     55   38   65   46   75   59     338  
60   1394   Ethan Heinze [Junior]   Nagawicka     30   75   78   15   73   75     346  
61   1562   John-Paul Munich [Junior]   Nagawicka     17   69   70   53   67   76     352  
62   1835   Leslie Poole [Junior]   Delavan Lake Yacht Club     59   70   58   36   58   74     355T  
63   2193   Robert Tenhagen [Master]   Cedar Lake     47   65   48   52   61   82/DNF     355T  
64   2419   Bill Nolte [Master]   OYC- Okoboji     67   72   34   48   69   68     358  
65   2591   Sally Payne [Open]   Cedar Lake Yacht Club     79   56   61   74   72   20     362T  
66   2326   Peter Mccormick [Master]   Pewaukee Yacht Club     68   50   74   63   47   60     362T  
67   1934   Jeff Moylan [Master]   Nagawicka Lake     56   67   53   44   71   72     363  
68   2209   Greg Sutter [Grand Master]   Pewaukee Yacht Club     75   73   72   51   57   40     368  
69   1869   Jack Schweda [Junior]   Pewaukee Yacht Club     65   82/DNF   75   78   45   27     372  
70   2622   Christopher Gannon [Master]   Lake Geneva Yacht Club     77   77   79   56   55   29     373  
71   1391   Matt Rasmussen [Open]   Nagawicka Lake Yacht Club     57   76   69   77   74   23     376  
72   2118   John Grzybek [Grand Master]   Upper Minnetonka Yacht Club     80   66   71   69   66   35     387  
73   2609   BOB BURDICK [Grand Master]   PEWAUKEE     38   58   54   82/DNS   82/DNS   82/DNS     396T  
74   1825   David Gallagher [Grand Master]   Lake Geneva Yacht Club     74   74   55   82/ZFP   56   55     396T  
75   2273   Ron Curio [Grand Master]   Pewaukee     33   63   76   62   82/DNS   82/DNS     398  
76   2339   Greg Stack [Master]   LYC     73   49   67   71   68   73     401  
77   2602   Rod Anliker [Master]   Delavan Lake Yacht Club     70   79   73   75   63   44     404  
78   2436   Mike Risewick [Open]   Okoboji Yacht Club     48   43   68   82/DNS   82/DNS   82/DNS     405  
79   1547   Jeff Shabino [Open]   CLYC     78   68   56   73   65   71     411  
80   2427   Doug Kracht [Master]   Cedar Lake     69   78   82/DNF   76   76   67     448  
81  1308   Peter Ogden [Master]   Pewaukee     81   82/DNS   82/DNS   82/DNF   82/DNS   82/DNS     491  
 
X Blue Chip on Cedar - It's Biwer all the Way  
Rank Boat # HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 Nett
1st V 221 Joey Biwer Matthew Biwer 1 3 9 1 14
2nd A 25 DJ Jaessing Marie King 12 1 3 2 18
3rd OO 24 Sean Harris Quinn Harris 5 2 7 14 28
4th B 77 Patrick Schmidt Jonah Boykin 14 10 2 3 29
5th V 89 Alec Bischoff Quinn Kaiser 6 6 10 9 31
6th I 1 Harry Melges Chapman Petersen 17 4 8 10 39
7th A 13 Nick Rusher Charlie Eckert 8 16 1 15 40
8th A 9 Trevor Perry Sam Eckert 3 5 5 27 40
9th V 411 JP Friend Charlie Allen 4 7 12 17 40
10th V 31 Max Schieble Ella Schieble 18 8 6 8 40
11th B 6 John Barr   11 12 16 5 44
12th B 66 Brigit Barr Sydney Probst 7 11 23 4 45
13th Z 7 Wil Cooney Riley Cooney 28 9 4 12 53
14th OO 222 Brady Carlson Connor Carlson 19 14 15 11 59
15th V 66 christian Spencer Sam Spencer 9 13 21 20 63
16th V 7 Robbie Lindemann Sawyer Wozniak 15 15 11 23 64
17th P 90 Harry Whittenburg-Nelson Aydin Syarath 16 18 27 7 68
18th I 16 Henry Rolander Parker Michel 10 19 18 24 71
19th I 59 Finn Rowe Hunter Sharpe 2 20 26 24.0 ZFP 72
20th B 217 Caroline Skotakzak Kendall Birbaum 26 28 19 6 79
21st NO 7 Suzanne Ackley Henry Ackley 29 17 13 21 80
22nd B 23 Mary Berg Anne Berg 13 23 22 22 80
23rd X 19 Henry Von Hagke Simon Rolfs 24 29 20 16 89
24th D 88 Allison Marozza Paige Wilder 22 24 24 19 89
25th A 11 Sarah Rolfs Austin Jaessing 27 25 29 13 94
26th B 19 Erin Sullivan Alec Birbaum 20 22 25 28 95
27th A 24 Anna Boemer Carly King 25 27 14 30 96
28th B 1 Nora Kiernan Will Davies 21 30 17 29 97
29th N 321 Jack Tegeder Marissa Tegeder 30 21 28 26 105
30th J 22 Adam McAvoy Frankie Rorrer 23 26 31.0 OCS 25 105
Haeger Takes Fourth at Rio Test Event  

 
ILYA Office  

ILYA logo

ILYA

PO Box 311

Fontana, WI 53125-0311

Phone: 262-203-7721

Fax: 262-203-7722

Editor: Candace Porter

Inland Lake Yachting Association