ILYA "X Class" Championship -- Junior Fleet
Gull Lake Yacht Club
Results are final as of 6:58 on July 29, 2009
Overall
Sailed:7, Discards:1, To count:6, Entries:34, Scoring system:Appendix A
Rank SailNo Boat HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
23-Jul 24-Jul 24-Jul 24-Jul 24-Jul 25-Jul 25-Jul
1st B- 66 Barr-B-Que Barr, Michael Gregory Westin 6 3 5 3 2 5 -12 36 24
2nd I- 16 Menace Rolander, Griffin Mac Six 1 4 3 1 3 15 -19 46 27
3rd B- 16 Rasta Rocket Kutschenreuter, Charlie Alex Keck 2 6 9 -18 13 2 1 51 33
4th B- 6 Barr-acade Barr, Cullen John Barr 3 5 8 8 5 4 -15 48 33
5th M- 99 Shiny Object Ekholm, Anders Caitlin McGoldrick 8 1 7 2 12 -14 7 51 37
6th V- 32 Jo-Momma Feichtmeier, Joey Kali Boemer -14 9 2 13 10 1 3 52 38
7th B- 21 Blackjack Kiernan, George Patrick Schmidt 4 8 1 -14 7 7 11 52 38
8th B- 1 Hamma Time Kiernan, Mary Claire Sarah Kubicek -26 12 6 5 1 13 4 67 41
9th M- 22 Triton Robillard, Griffin Corbin Burdick 9 10 -14 6 6 8 6 59 45
10th I- 59 Butcher Rowe, Colin Nathan Freytag 7 -14 12 10 11 3 8 65 51
11th W- 3 No Xcuses Crary, Willy Susie Voltz 11 11 13 11 4 -16 2 68 52
12th V- 51 Blackbeard Dale, Augie David Winquist 12 2 11 4 20 10 (35 DNF) 94 59
13th M- 68 Frogger Ferguson, Johnny Woody Hust 15 16 4 -28 9 20 9 101 73
14th V-24 Hi Mom Duchow, Wills Andy Biwer 19 7 16 -22 19 6 13 102 80
15th A-169 Wiki Wiki Rusher, Alison DJ Jaessing 10 15 -20 17 14 11 17 104 84
16th B- 7 Riles Schmidt, Riley Morgan Keck 17 13 17 16 -26 19 5 113 87
17th B- 11 Girl Power 2 Sullivan, Andrea Brooke Komas 13 -24 19 7 15 18 18 114 90
18th V-888 Little Miss Magic Kultgen, Samantha John Halaska -22 19 10 12 16 12 22 113 91
19th D- 50 Be-Wildered Wilder, Zachary Jonny Hartung -25 17 18 9 8 21 20 118 93
20th I- 92 Red Wing II Lee, Mitchell Connor Cain 16 -23 15 15 21 9 23 122 99
21st X- 51 51 Rolfs, Eliza Piper Rosenheimer 5 22 (35 DNF) 21 25 25 10 143 108
22nd B-323 Viking Davenport, Charlie Eric Komas 20 -26 21 24 17 23 14 145 119
23rd K-505 Buckshot Banholzer, Greta Ana Brennan 18 18 -29 25 22 17 21 150 121
24th OO- 12 Vela Veloce Johnson, Annie Molly Harvat 27 -32 22 20 18 29 27 175 143
25th X- 99 Whats Up Chuck Hollister, Charlie Robbie Lindemann 21 25 28 30 (35 DNS) 28 16 183 148
26th GL- 9 Photo Finish Driessen, Nick Max Seymour 24 21 -30 19 29 26 30 179 149
27th X- 48 X Schubert, Thomas Jr. Charles Myers -31 28 24 29 24 22 25 183 152
28th D- 88 Get Energized Marozza, Angela Allison Marozza 23 29 25 (35 DNS) 23 24 35 DNF 194 159
29th GL- 11 Timex Murphy, Mike Jedidiah Smith -33 30 26 23 28 27 26 193 160
30th V-333 Just Passed By a Girl Stark, Amanda Charlotte Biwer 29 27 27 27 27 -33 28 198 165
31st X- 18 La Pine-Yachta Fiedler, Rachel Maggie Hollister 28 20 31 (35 DNS) 35 DNS 30 24 203 168
32nd X-4 Shockwave Seidel, Fritz Hunter Daley -32 31 23 26 30 31 31 204 172
33rd GL- 8 Sweeet Bullington, Anne Marie Sarah Fisher 30 33 (35 DNS) 35 DNS 35 DNS 32 29 229 194
34th GL-88 The Edge Keller, Lucie Taylor Jourdan 34 (35 DNS) 35 DNS 35 DNS 35 DNS 35 DNS 35 DNS 244 209
www.GLYC.com
vdriessen@rdcllp.com
www.ILYA.org
scowslant@aol.com
Sailwave Scoring Software 2.00 build 7
www.sailwave.com