CLASS MC WINNERS FROM 1986 TO DATE
Hardy Will Lake Beulah Trophy

The ILYA sanctioned the MC Class in 1986.  The Lake Beulah Yacht Club donated a trophy in honor of the first ILYA Class MC Champion, Hardy Will. The trophy is awarded annually to the MC Class Champion.

Year-Name of Boat-Club-Skipper
1986 We Will II Lake Beulah Yacht Club Howard Will, Jr.
1987 Gretel Lake Beulah Yacht Club Robert Harvey
1988 Stormin' Pewaukee Yacht Club Andy Burdick
1989 Stormin' Pewaukee Yacht Club Andy Burdick 
1990 Stormin' Pewaukee Yacht Club Andy Burdick
1991 Stormin' Pewaukee Yacht Club Andy Burdick
1992 Puck Minnetonka Yacht club Gordy Bowers
1993 Tequila Sunset Cedar Lake (Wis.) Yacht Club John Emory
1994 Stormin' Pewaukee Yacht Club Andy Burdick
1995 Stormin' Pewaukee Yacht Club Andy Burdick
1996 Mirage Cedar Lake (Wis.) Yacht Club Brian Heimsch
1997 NO. 1744 Upper Lake Minnetonka Yacht Club John Dennis
1998 Team 45 Lake Geneva Yacht Club Andy Burdick
1999 Back Again Rush Creek Yacht Club Scott Slocum
2000 Team 45 Lake Geneva Yacht Club Andy Burdick
2001 Team 45 Lake Geneva Yacht Club Andy Burdick
2002 Team 45 Lake Geneva Yacht Club Andy Burdick

Year-Name of Boat-Club-Skipper
2003 Team 45 Lake Geneva Yacht Club Andy Burdick
2004 No. 2256 Lake Beulah Yacht Club Zack Clayton
2005 No. 2342 Minetonka Yacht Club  Sam Rogers
2006    No. 2391    Lake Geneva Yacht Club    Jamie Kimball
2007    Easily Amused    Pine Lake Yacht Club    Dan Fink
2008    Tangerine    Lake Harriet Yacht Club    Bill Colburn
2009    Tangerine    Lake Harriet Yacht Club    Bill Colburn
2010    Tangerine    Lake Harriet Yacht Club    Bill Colburn
2011    Tangerine    Lake Harriet Yacht Club    Bill Colburn
2012    Jenny    Okoboji Yacht Club    Steve Everist
2013    Blind Faith    Upper Minnetonka Yacht Club    Mark Christensen
2014    Team 45    Pewaukee Yacht Club    Andy Burdick
2015    White Magic    Lake Geneva Yacht Club    Malcolm Lamphere
2016    Retro          Lake Eustis Yacht Club        Eric Hood
2017    Black Cat   Lake Harriet  Ryan Grosch

Jeanne Ziegler Memorial Trophy

The children of Jeanne and Doug Ziegler donated this trophy in 1994 in memory of Jeanne. While Jeanne never sailed herself, she provided tremendous support to all  her children in their sailing careers.  The trophy is an MC Model to be awarded to the winner of the first race at the MC ILYA Championship Regatta.

 

Year-Name of Boat-Club-Skipper
1994    Hombre    Minnetonka Yacht Club    Mark Christensen
1995    Stormin'    Pewaukee Yacht Club    Andy Burdick
1996    Mirage    Cedar Lake (Wis.) Yacht Club    Brian Heimsch
1997    Mach Schnell    Lake Beulah Yacht Club    Kent Haeger
1998    No race - No wind
1999    Chance    Clear Lake Yacht Club    Jeff Nicholas
2000    Doxa    Spring Lake Yacht Club    Eric Hood
2001    Team 45    Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick
2002    Sling Blade    Augusta Sail Club    Jeff Annis
2003    Humdinger    Lake Harriet Yacht Club    Bill Colburn
2004    No. 2256      Lake Beulah Yacht Club    Zack Clayton

Year-Name of Boat-Club-Skipper 
2005    Hog 4    Okoboji Yacht Club    Steve Avery
2006    No. 2174    Lake Geneva Yacht Club    Peter Wright
2007    Pork Chop    Lake Beulah Yacht Club    Zack Clayton
2008    Tangerine    Lake Harriet Yacht Club    Bill Colburn
2009    Tangerine    Lake Harriet Yacht Club    Bill Colburn
2010    Zephyr    Okauchee Lake Yacht Club    Craig Thompson
2011    No. 2096    Okoboji Yacht Club    Steve Everist
2012    Jenny    Okoboji Yacht Club    Steve Everist
2013    Blind Faith    Upper Minnetonka Yacht Club    Mark Christensen
2014    Mack the Knife    Upper Minnetonka Yacht Club    Noel Neuman
2015    Sicilian Messenger    Pine Lake Yacht Club    Dan Fink 
2016    Ramble On   Gull Lake Yacht Club  Vince Driessen 
2017    The Swan Cedar Lake Yacht Club Brian Heimsch

Bilge Pullers Trophy

The Bilge Pullers donated this trophy in 1996 to recognize the fine sailing competition in the MC fleet. This silver trophy is awarded annually to the winner of the second race at the MC ILYA Championship Regatta. 

 
Year-Name of Boat-Club-Skipper 
1996    Tequila Sunset    Cedar Lake (Wis.) Yacht Club    John Emory
1997    No. 1744    Upper Mntka Yacht Club    John Dennis
1998    Team 45    Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick
1999    No race - Too windy
2000    Pork Chop    Lake Beulah Yacht Club    Zack Clayton
2001    Aderyn    Pewaukee Yacht Club    Tobin Tornehl
2002    Sling Blade    Augusta Sail Club    Jeff Annis
2003    No. 2126    Minnetonka Yacht Club    Eric Oppen
2004     Special K    Lake Geneva Yacht Club    Kevin Neal

Year-Name of Boat-Club-Skipper
2005    Hog 4    Okoboji Yacht Club    Steve Avery
2006    No. 2391    Lake Geneva Yacht Club    Jamie Kimball
2007    Easily Amused    Pine Lake Yacht Club    Dan Fink
2008    No. 2173    Okoboji Yacht Club    Lance Avery
2009    White Lightning    Clear Lake Yacht Club    Mark Tesar
2010    Team 45    Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick
2011    Race Abandoned
2012    No. 2418    Lake Geneva Yacht Club    Kelly Hirn
2013    Tangerine    Lake Harriet Yacht Club    Bill Colburn
2014    Team 45    Pewaukee Yacht Club    Andy Burdick
2015    Stretch    Lake Geneva Yacht Club    Kevin Neal
2016    Up to Speed  Lake Beulah Yacht Club  Allan Haeger
2017   Black Cat   Lake Harriet  Ryan Grosch

Reese Yard Art Trophy

The Reese family of Long Lake, Illinois  donated this trophy in 1995. The trophy is named after the family's first MC,Yard Art, sailed by their daughters, Katie and Kelly.  This silver trophy is awarded annually to the winner of the third race at the MC ILYA Championship Regatta. 

 
Year-Name of Boat-Club-Skipper 
1995    Stormin'    Pewaukee Yacht Club    Andy Burdick
1996    Sun Dodgers    Minnetonka Yacht Club    Gordy Bowers
1997    Stormin'    Pewaukee Yacht Club    Andy Burdick
1998    Team 45    Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick
1999    Kingfisher    Pewaukee Yacht Club    Jim Gluek
2000    Team 45    Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick
2001    No. 2061    Cedar Lake Yacht Club    Brian Heimsch
2002    Aderyn    Pewaukee Yacht Club    Tobin Tornehl
2003    Team 45    Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick
2004    No. 2256      Lake Beulah Yacht Club    Zack Clayton

Year-Name of Boat-Club-Skipper 
2005    Anarchy    Maxinkuckee Yacht Club    Dan Fink
2006    No. 2328    Lake Geneva Yacht Club    Kelly Reese Hirn
2007    Blue    Cedar Lake Yacht Club    Aaron Mann
2008    Tangerine    Lake Harriet Yacht Club    Bill Colburn
2009    Tangerine    Lake Harriet Yacht Club    Bill Colburn
2010    Euphoria    White Bear Yacht Club    Mark Dunsworth
2011    Zephyr    Okauchee Lake Yacht Club    Craig Thompson
2012    No. 1881    Pine Lake Yacht Club    Bruce Gallagher
2013    Bow Movement    Okoboji Yacht Club    Michael Risewick
2014    Team 45    Pewaukee Yacht Club    Andy Burdick
2015    No Doubt    Clear Lake Yacht Club    Stu Oltrogge
2016                      Lake Beualh Yacht Club  Michael Greeson
2017   Flying Lotus  Lake Harriet Henry Chestnutt  

 

 

 
Art Best Memorial Trophy

The family of Art Best donated this trophy in 2011.  The trophy is named after Arthur Best, a Past Commodore of the ILYA and ILYA Hall of Fame honoree. This crystal trophy is awarded annually to the winner of the fourth race at the MC ILYA Championship Regatta, and is engraved with the winners of the fourth race since the ILYA's adoption of the class in 1986.  

 
Year-Name of Boat-Club-Skipper 
1986    No. 1001    Lake Beulah Yacht Club    Howard Will
1987    No. 996    Powers Lake Yacht Club    Doug Stryker
1988    Kingfisher    Pewaukee Yacht Club    Jim Gluek
1989    Stormin    Pewaukee Yacht Club    Andy Burdick
1990    Stormin    Pewaukee Yacht Club    Andy Burdick
1991    Stormin    Pewaukee Yacht Club    Andy Burdick
1992    Blow Me    Grand Rapids Yacht Club    Jim Flood
1993    Blow Me    Grand Rapids Yacht Club    Jim Flood
1994    Bess        Greg Fisher
1995    Stormin    Pewaukee Yacht Club    Andy Burdick
1996    Sun Dodgers    Minnetonka Yacht Club    Gordy Bowers
1997    Stormin    Pewaukee Yacht Club    Andy Burdick
1998    Mirage    Cedar Lake (Wis.) Yacht Club    Brian Heimsch
1999    Ragamuffin    Clear Lake Yacht Club    J.C. Risewick

Year-Name of Boat-Club-Skipper 
2000    Team 45    Pewaukee Yacht Club    Bob Burdick
2001    Team 45    Pewaukee Yacht Club    Andy Burdick
2002    Sling Blade    Augusta Sailing Club    Jeff Annis
2003    Sling Blade    Augusta Sailing Club    Jeff Annis
2004    MO2    Cedar Lake (Wis.) Yacht Club    Brian Heimsch
2005    No. 1925    LaCrosse Sailing Club    Markham Chatterton
2006    No. 2174    Lake Geneva Yacht Club    Peter Wright
2007    Stretch    Lake Geneva Yacht Club    Kevin Neal
2008    SAP    Clear Lake Yacht Club    Byron Beasely
2009    No Race   
2010    Team 45    Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick
2011    White Otter    Minnetonka Yacht Club    Peter Slocum
2012    Mambo    Mendota Yacht Club    Stefan Schmidt
2013    No Doubt    Clear Lake Yacht Club    Stuart Oltrogge
2014    No. 2579    Rush Creek Yacht Club    Kenny Wolfe
2015    No, Daddy    Clear Lake Yacht Club    Mark Tesar
2016    No Race
2017    No Race


 
Pine Lake Yacht Club Trophy

Pine Lake Yacht Club donated this trophy in 2011.  This trophy is awarded annually to the winner of the fifth race at the MC ILYA Championship Regatta.

 
Year-Name of Boat-Club-Skipper 
1986    No. 980        Julie DeCoster
1987    No. 976    Lake Beulah Yacht Club    Robert Harvey
1988    Kingfisher    Pewaukee Yacht Club    Jim Gluek
1989    Stormin    Pewaukee Yacht Club    Andy Burdick
1990    Stormin    Pewaukee Yacht Club    Andy Burdick
1991    Stormin    Pewaukee Yacht Club    Andy Burdick
1992    Tomikazi    Pewaukee Yacht Club    Tom Frentzel
1993    No Race
1994    Tequila Sunset    Cedar Lake (Wis.) Yacht Club    John Emory
1995    Stormin    Pewaukee Yacht Club    Andy Burdick
1996    No Race
1997    Stormin    Pewaukee Yacht Club    Andy Burdick
1998    Stormin    Pewaukee Yacht Club    Andy Burdick
1999    Back Again    Rush Creek Yacht Club    Scott Slocum
2000    Team 45    Pewaukee Yacht Club    Andy Burdick

Year-Name of Boat-Club-Skipper 
2001    Team 45    Pewaukee Yacht Club    Andy Burdick
2002    Sling Blade    Augusta Sailing Club    Jeff Annis
2003    Tequila Sunset    Cedar Lake (Wis.) Yacht Club    John Emory, Jr.
2004    Humdinger    Lake Harriet Yacht Club    Bill Colburn
2005    No. 2342    Minnetonka Yacht Club    Sam Rogers
2006    No Race
2007    Pork Chop    Lake Beulah Yacht Club    Zack Clayton
2008    Intermitently Explosive  Okoboji Yacht Club    Pat Flood
2009    No Race
2010    No Race
2011    Tangerine    Lake Harriet Yacht Club    Bill Colburn
2012    No Race - No Wind
2013    Bow Movement    Okoboji Yacht Club    Michael Risewick
2014    No. 2579    Rush Creek Yacht Club    Kenny Wolfe
2015    No Race
2016  No Race
2017  No Race

White Bear YC Trophy
White Bear Yacht Club Trophy

This trophy was donated by Will Crary in 2013 to be awarded to the winner of the sixth race at the MC ILYA Championship Regatta.

 

Year-Name of Boat-Club-Skipper
2013    No Daddy    Clear Lake Yacht Club    Mark Tesar
2014    Sicilian Messenger Boy   Pine Lake Yacht Club    Dan Fink
2015    No Race - Too much wind
2016  No Race
2017  No Race

Year-Name of Boat-Club-Skipper 
 


Melges Sails Junior Trophy

Melges Sails donated this silver tray in 1994 to be awarded annually to the highest placing skipper  under the age of  21 years at the MC ILYA Championship Regatta. In 2012, with permission of the donor, the age was changed to under 26 years.

 
Year-Name of Boat-Club-Skipper
1994    Andiano    Pine Lake Yacht Club    Augie Barkow
1995    Riff Raff    Lake Beulah Yacht Club    Zack Clayton
    (co-skippers)    Pine Lake Yacht Club    Jeff Surles
1996    No. 1522    Lake Geneva Yacht Club    Justin Hood
1997    No. 1712    Lake Geneva Yacht Club    Justin Hood
1998    Combustible    Lake Geneva Yacht Club    Kelly Reese
1999    Special K    Lake Geneva Yacht Club    Kevin Neal
2000    Special K    Lake Geneva Yacht Club    Kevin Neal
2001    A Frayed Knot    Clear Lake Yacht Club    Mike Risewick
2002    Smoke Slice    Lake Geneva Yacht Club    Andy Labanauskas
2003    No. 2126    Minnetonka Yacht Club    Eric Oppen
2004    No. 2009    Lake Geneva Yacht Club    Andy Labanauskas
Year-Name of Boat-Club-Skipper
2005    Blue    Cedar Lake Yacht Club    Aaron Mann
2006    No. 2154    Minnetonka Yacht Club    Derek Packard
2007    No. 2226    Lake Geneva Yacht Club    Dan Wright
2008    Lub of Tard    Okoboji Yacht Club    Andrew Moen
2009    Sheikr    Minnetonka Yacht Club    Spencer Chute
2010    Smoked Sliced    Delavan Lake Yacht Club    Harris Buddig
2011    Red Stripe    Clear Lake Yacht Club    Drake Lundeen
2012    Shino    Minnetonka Yacht Club    Jessica Haverstock
2013    Red Stripe    Clear Lake Yacht Club    Drake Lundeen
2014    No. 1832    White Bear Yacht Club    Eddie Cox 
2015    White Magic    Lake Geneva Yacht Club    Malcolm Lamphere
2016    FlyLo   Lake Harriet Yacht Club  Henry Chesnutt 
2017   Black Cat   Lake Harriet  Ryan Grosch
Pewaukee Masters Champion Trophy

The Pewaukee MC fleet donated this Masters Champion Trophy in 1994 to the ILYA to promote sailing among skippers 50 years of age and older. The fleet felt that such sailors should continue to sail  and show that they are still a competitive group. The trophy was back-engraved to include qualifying skippers from 1986. To distinguish it from the Schwarting Grand Masters Trophy the Pewaukee Trophy is awarded to skippers aged 50-59.

 

Year-Name of Boat-Club-Skipper
1986    Trix    Lake Davenport Sailing Club    Tony Bruskas
1987    Sunny Side Up    Spring Lake Yacht Club    Paul Eggert
1988    Imp V    Lake Geneva Yacht Club    Androv Carlson
1989    Stryk Won    Powers Lake Yacht Club    Doug Stryker
1990    Salty Too    Pewaukee Yacht Club    Walter Schwarting
1991    Able Howler    Lake Beulah Yacht Club    Milton Haeger
1992    Windward    Pewaukee Yacht Club    Bob Burdick
1993    Able Howler    Lake Beulah Yacht Club    Milt Haeger
1994    Salty Too    Pewaukee Yacht Club    Walter Schwarting
1995    Salty Too    Pewaukee Yacht Club    Walter Schwarting
1996    Sun Dodgers    Minnetonka Yacht Club    Gordy Bowers
1997    Small Frey    Lake Geneva Yacht Club    William Freytag, Jr.
1998    No. 1831    Rush Creek Yacht Club    Jack Kern
1999    No. 1895    Rush Creek Yacht Club    Jack Kern
2000    Team 45    Pewaukee Yacht Club    Bob Burdick

Year-Name of Boat-Club-Skipper
2001    Oblio    Cedar Lake Yacht Club    Rick Trester
2002    Oblio    Cedar Lake Yacht Club    Rick Trester
2003    Oblio    Cedar Lake Yacht Club    Rick Trester
2004    Oblio    Cedar Lake Yacht Club    Rick Trester
2005    Windrider    Okoboji Yacht Club    Larry Jensen
2006    Oblio    Cedar Lake (Wis.) Yacht Club    Rick Trester
2007    Oblio    Cedar Lake (Wis.) Yacht Club    Rick Trester
2008    Sap    Clear Lake Yacht Club    Byron Beasley
2009    Oblio    Cedar Lake (Wis.) Yacht Club    Rick Trester
2010    Zephyr    Okauchee Lake Yacht Club    Craig Thompson
2011    Oblio    Cedar Lake (Wis.) Yacht Club    Rick Trester
2012    No Doubt    Clear Lake Yacht Club    Stuart Oltrogge
2013    Blind Faith    Upper Minnetonka Yacht Club    Mark Christensen
2014    No. 2351    Pewaukee Yacht Club    Jim Gluek
2015    No. 2648    Lake Eustis Sailing Club    Eric Hood
2016    Ramble On   Gull Lake Yacht Club  Vince Driessen 
2017   No, Daddy Clear Lake Yacht Club Mark Tesar

Schwarting Grand Masters Champion Trophy

Walter and Mary Jo Schwarting donated this Grand Masters Champion Trophy in 1993 to the ILYA to promote sailing among skippers 60 years of age and older. It was engraved to reflect the eligible skippers from previous years.

 
Year-Name of Boat-Club-Skipper 
1989    Imp V    Lake Geneva Yacht Club    Androv Carlson
1990    Salty Too    Pewaukee Yacht Club    Walter Schwarting
1991    Aeolus    Lake Geneva Yacht Club    John C. Burton
1992    Small Frey    Lake Geneva Yacht Club    William Freytag, Jr.
1993    Small Frey    Lake Geneva Yacht Club    William Freytag, Jr.
1994    Salty Too    Pewaukee Yacht Club    Walter Schwarting
1995    Salty Too    Pewaukee Yacht Club    Walter Schwarting
1996    Able Howler    Lake Beulah Yacht Club    Milt Haeger
1997    Small Frey    Lake Geneva Yacht Club    William Freytag, Jr.
1998    No. 1831    Rush Creek Yacht club    Jack Kern
1999    No. 1895    Rush Creek Yacht Club    Jack Kern
2000    Raven    Powers Lake Yacht Club    Sid Peterson
2001    Puck    Minnetonka Yacht Club    Bob Sevey
2002    Team 45    Pewaukee Yacht Club    Bob Burdick
2003    No. 1841    Pewaukee Yacht Club    Peter Harken

Year-Name of Boat-Club-Skipper 
2004    Able Howler    Lake Beulah Yacht Club    Milt Haeger
2005    Hog 4    Okoboji Yacht Club    Steve Avery
2006    Hog 4    Okoboji Yacht Club    Steve Avery
2007    Papa Hog    Okoboji Yacht Club    Steve Avery
2008    Windrider    Okoboji Yacht Club    Larry Jensen
2009    2353    Beaver Lake Yacht Club    Tim Fredman
2010    2202    Powers Lake Yacht Club    Todd Faulkner
2011    True Luff    Mendota Yacht Club    Stefan Schmidt
2012    Oblio    Cedar Lake Yacht Club    Rick Trester
2013    Mambo    Mendota Yacht Club    Stefan Schmidt
2014    No. 2353    Pine Lake Yacht Club    Tim Fredman
2015    Zig Zag    Mendota Yacht Club    Stefan Schmidt
2016  Retro     Lake Eustis Yacht Club  Eric Hood
2017 No. 2429 Okoboji Yacht Club  Steve Avery

Class Login