CLASS E PERPETUAL TROPHIES AND WINNER HISTORY
Annual Perpetual Challenge Trophy

This trophy is to be sailed for at the Annual Regatta of the ILYA and is to be returned to the ILYA Secretary by the winner at the expiration of each year.

 
Year    Name of Boat    Club    Skipper
1925    Stormalong    Pine Lake Yacht Club    Albert Callun, Jr.
            John Pritzlaff
1926    Mistral VII    Pine Lake Yacht Club    James A. Friend
1927    Dorla    Pewaukee Yacht Club    H.A. Meyer
1928    Mistral IX    Pine Lake Yacht Club    Robert W. Friend
1929    Rokniben    Lake Geneva Yacht Club    Porter Brothers
1930    Wee II    Pine Lake Yacht Club    J.V. Quarles, Jr.
1931    Lady Luck    White Bear Yacht Club    J.M. Hannaford II
1932    Spumanti    Pine Lake Yacht Club    Albert Gallun, Jr.
            John Pritzlaff
1933    Spumanti    Pine Lake Yacht Club    Albert Gallun, Jr.
            John Pritzlaff
1934    Lady Luck    White Bear Yacht Club    J.M. Hannaford III
1935    Gale V    Delavan Lake Yacht Club    Nye Brothers
1936    Lady Luck II    White Bear Yacht Club    Jule M. Hannaford III
1937    Three Winks III    PIne Lake Yacht Club    Winkler Bros.
1938    Hurricane III    White Bear Yacht Club    William F. Schons
1939    Blue Nose    Minnetonka Yacht Club    David L. Winton
1940    Lady Luck III    White Bear Yacht Club    Jule M. Hannaford III
1941    Tipper IV    Minnetonka Yacht Club    John R. Ruff
1942 - 1945    No Regatta Due to War
1946    Nushka    White Bear Yacht Club    J.G. Ordway, Jr.
1947    Black Rhythm IV    White Bear Yacht Club    L.M. Lilly, Jr.
1948    Thunderbolt    Pewaukee Yacht Club    Wm. R. Perrigo
1949    Aldebaren    White Bear Yacht Club    Stephens S. Ober
1950    Bil-Bo-Too    Lake Geneva Yacht Club    Billy Grunow
1951    Thunder Jet    Pewaukee Yacht Club    Wm. R. Perrigo
1952    Blue Bonnet    Pewaukee Yacht Club    John W. Koch
1953    Stingray    Pewaukee Yacht Club    Maynard Meyer
1954    Thunder Jet    Pewaukee Yacht Club    Wm. R. Perrigo
1955    Cancelled due to the polio epidemic.
1956    Jinny V    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
1957    Gulliver III    Minnetonka Yacht Club    Nat Robbins, Jr.
1958    Deepwater    Pine Lake Yacht Club    Gordon Lindemann
1959    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
1960    Deepwater    Pine Lake Yacht Club    Gorden Lindemann
1961    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
1962    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
1963    Stingray II    Pewaukee Yacht Club    Maynard Meyer
1964    K.O.D.    Minnetonka Yacht Club    Stuart Wells III
1965    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
1966    Gulliver    Minnetonka Yacht Club    Nat Robbins, Jr.
1967    Splinter    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1968    K.O.D.    White Bear Yacht Club    Stuart Wells III
1969    Caper    Minnetonka Yacht Club    Brad Robinson

Year    Name of Boat    Club    Skipper

1970    Swampfox    Minnetonka Yacht Club    Dan Bowers
1971    Inshallah    Minnetonka Yacht Club    Nat Robbins, Jr.
1972    K.O.D.    White Bear Yacht Club    Stuart Wells, III
1973    Hare    Lake Geneva Yacht Club    Bill Allen
1974    Hare    Lake Geneva Yacht Club    Bill Allen
1975    Panic    Minnetonka Yacht Club    Steve Bowers
1976    Hare    Lake Geneva Yacht Club    Bill Allen
1977    Schmautz    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1978    Shypoke    Lake Geneva Yacht Club    John Gluek, Jr.
1979    Smokin’    Pewaukee Yacht Club    Will Perrigo, Jr.
1980    Smokin’    Pewaukee Yacht Club    Will Perrigo, Jr.
1981    Shypoke    Lake Geneva Yacht Club    John Gluek, Jr.
1982    No Regatta Due to Lack of Wind.
1983    Shadowfax    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1984    Wild Hope    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1985    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1986    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1987    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1988    Mud Puppy    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1989    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1990    Schmautz    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1991    Schmautz    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1992    Zenda Express    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1993    Hare    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1994    Tenacious    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1995    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1996    Cosmic Voyager    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
1997    Grey Hare    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1998    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1999    Team 45    Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick
2000    Cosmic Voyager    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
2001    Cosmic Voyager    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
2002    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
2003    Tickler    Lake Geneva Yacht Club    Sheldon Ecklund
2004    Intrepid    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2005    Stiffler    Minnetonka Yacht Club    Chris Jewett
2006    Duckus Maximus    Minnetonka Yacht Club    Gordy Bowers
2007    Grace    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2008    Team 45    Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick
2009    Intrepid    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2010    Madame    Minnetonka Yacht Club    Sam Rogers
2011    Big Wheels    Pewaukee Yacht Club    Augie Barkow
2012    Grace    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2013    Meatballs    Minnetonka Yacht Club    Erik Bowers
2014    Wide Open    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2015    Rooster    Lake Geneva Yacht Club    Peter Strothman
2016    Full Throttle Lake Geneva Yacht Club  Brian Porter
2017   Wide Open Lake Geneva Yacht Club Vincent Porter
Albert F. Gallun, Jr. / Harry Melges III Trophy

This trophy was presented in 1949 by Albert F. Gallun, Jr.  It shall be awarded each year to the winner of the annual regatta and shall be awarded permanently to the skipper of any yacht who shall win the Class E Championship at the annual regatta for two successive years. 

Mr. Buddy Melges, winner for 1961 and 1962, has redonated the Albert F. Gallun, Jr. Trophy and he has requested that it remain known as the Albert F. Gallun, Jr. and that it be a perpetual trophy. Harry Melges III retired the trophy after three consecutive wins in 1988 and redonated the trophy as a perpetual trophy.

 

Year    Name of Boat    Club    Skipper
1949    Aldebaren    White Bear Yacht Club    Stephen S. Ober
1950    Bil-Bo-Too    Lake Geneva Yacht Club    Wm. C. Grunow, Jr.
1951    Thunder Jet    Pewaukee Yacht Club    William R. Perrigo
1952    Blue Bonnet    Pewaukee Yacht Club    John W. Koch
1953    Stingray    Pewaukee Yacht Club    Maynard W. Meyer
1954    Thunder Jet    Pewaukee Yacht Club    William R. Perrigo
1955    Regatta scheduled for Oshkosh cancelled due to polio epidemic.
1956    Jinny V    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
1957    Gulliver III    Minnetonka Yacht Club    Nat Robbins, Jr.
1958    Deepwater    Pine Lake Yacht Club    Gordon Lindemann
1959    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
1960    Deepwater    Pine Lake Yacht Club    Gordon Lindemann
1961    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
1962    Teal     Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
1963    Stingray II    Pewaukee Yacht Club    Maynard Meyer
1964    K.O.D.    Minnetonka Yacht Club    Stuart Wells, III
1965    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
1966    Gulliver    Minnetonka Yacht Club    Nat Robbins, Jr.
1967    Splinter    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1968    K.O.D.    White Bear Yacht Club    Stuart Wells, III
1969    Caper    Minnetonka Yacht Club    Brad Robinson
1970    Swampfox    Minnetonka Yacht Club    Dan Bowers
1971    Inshallah    Minnetonka Yacht Club    Nat Robins, Jr.
1972    K.O.D.    White Bear Yacht Club    Stuart Wells, III
1973    Hare    Lake Geneva Yacht Club    Bill Allen
1974    Hare    Lake Geneva Yacht Club    Bill Allen
1975    Panic    Minnetonka Yacht Club    Steve Bowers
1976    Hare    Lake Geneva Yacht Club    Bill Allen
1977    Schmautz    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1978    Shypoke    Lake Geneva Yacht Club    John Gluek, Jr.
1979    Smokin’    Pewaukee Yacht Club    Will Perrigo, Jr.
1980    Smokin’    Pewaukee Yacht Club    Will Perrigo, Jr.
1981    Shypoke    Lake Geneva Yacht Club    John Gluek, Jr.
1982    No Regatta Due to Lack of Wind
1983    Shadowfax    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter

Year    Name of Boat    Club    Skipper

1984    Wild Hope    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1985    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1986    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1987    Teal     Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1988    Mud Puppy    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1989    Teal     Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1990    Schmautz    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1991    Schmautz    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1992    Zenda Express    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1993    Hare    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1994    Tenacious    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1995    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1996    Cosmic Voyager    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
1997    Grey Hare    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1998    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1999    Team 45    Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick
2000    Cosmic Voyager    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
2001    Cosmic Voyager    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
2002    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
2003    Tickler    Lake Geneva Yacht Club    Sheldon Ecklund
2004    Intrepid    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2005    Stiffler    Minnetonka Yacht Club    Chris Jewett
2006    Duckus Maximus    Minnetonka Yacht Club    Gordy Bowers
2007    Grace    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2008    Team 45    Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick
2009    Intrepid    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2010    Madame    Minnetonka Yacht Club    Sam Rogers
2011    Big Wheels    Pewaukee Yacht Club    Augie Barkow
2012    Grace    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2013    Meatballs    Minnetonka Yacht Club    Erik Bowers
2014    Wide Open    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2015    Rooster    Lake Geneva Yacht Club    Peter Strothman
2016  Full Throttle Lake Geneva Yacht Club  Brian Porter
2017  Wide Open Lake Geneva Yacht Club Vincent Porter

Pine Lake Yacht Club 
 Perpetual Challenge Trophy

This trophy was originally donated to the Class A to be awarded to the owner of yacht
standing highest in the last two regattas, as of the current year regatta and the previous
year regatta.  By order of the Board of Directors of the I.L.Y.A. this trophy was transferred
to Second Place in Class E for the Annual Regatta at their May meeting in 1951.

 
Year    Name of Boat    Club    Skipper
1951    Sailfish IV    White Bear Yacht Club    E. Bronson Ingram
1952    Stingray    Pewaukee Yacht Club    Maynard W. Meyer
1953    Thunder Jet    Pewaukee Yacht Club    William R. Perrigo
1954    Meteor II    Pine Lake Yacht Club    Hermann Nunnemacher
1955    Regatta scheduled for Oshkosh cancelled due to polio epidemic.
1956    Tow Head    Lake Geneva Yacht Club    Tom Ferris
1957    Akvavit    Pine Lake Yacht Club    Mrs. Barbara Seidel
1958    Small Frey    Lake Geneva Yacht Club    John R. Perrigo &
            William H. Freytag, Jr.
1959    Stingray II    Pewaukee Yacht Club    Maynard W. Meyer
1960    Inshallah    Minnetonka Yacht Club    Nat Robbins, Jr.
1961    Inshallah    Minnetonka Yacht Club    Nat Robbins, Jr.
1962    Inshallah    Minnetonka Yacht Club    Nat Robbins, Jr.
1963    Teal     Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
1964    Winward    Lake Geneva Yacht Club    Clayton Gaylord
1965    Valkyrie    Pewaukee Yacht Club    James R. Klauser
1966    Stingray    Pewaukee Yacht Club    Maynard W. Meyer
1967    Frozen Asset    Lake Geneva Yacht Club    Bob and Jand Pegel
1968    Caper    Minnetonka Yacht Club    Brad Robinson
1969    K.O.D.    White Bear Yacht Club    Stuart Wells III
1970    K.O.D.    White Bear Yacht Club    Stuart Wells III
1971    K.O.D.    White Bear Yacht Club    Sturat Wells III
1972    Caper    Minnetonka Yacht Club    Brad Robinson
1973    Swamp Fox    Pewaukee Yacht Club    Daniel Bowers
1974    Squall    Lake Geneva Yacht Club    Clayton Gaylord
1975    Splinter III    Minnetonka Yacht Club    Harold Allen
1976    Splinter III     Minnetonka Yacht Club    Harold Allen
1977    Joint Venture    Pewaukee Yacht Club    Daniel Bowers
1978    Hare    Lake Geneva Yacht Club    Bill Allen
1979    Shypoke    Lake Geneva Yacht Club    John Cluek, Jr.
1980    Shypoke     Lake Geneva Yacht Club    John Gluek, Jr.
1981    Mirage    Mendota Yacht Club    Lon Schoor
1982    No Regatta due to lack of wind.

Year    Name of Boat    Club    Skipper

1983    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Bud Melges
1984    Free Enterprise    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1985    Free Enterprise    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1986    Free Enterprise    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1987    Shadowfax    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1988    Shadowfax    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1989    Cosmic Voyager    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
1990    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1991    Zenda3    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1992    Cosmic Voyager    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
1993    Schmautz    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1994    Calamity    Mantoloking Yacht Club    Richard Wight
1995    Hare    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1996    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1997    Tenacious    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1998    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1999    Tenacious    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2000    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
2001    Hare    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
2002        Seven   Pine Lake Yacht Club  August Barkow
2003    Kingfisher    Pewaukee Yacht Club    Jim Gluek
2004    Team 45    Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick
2005    Grace    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2006    Cosmic Voyager    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
2007    Madame    Lake Geneva Yacht Club    Sam Rogers
2008    Stray Cat    Pewaukee Yacht Club    Kevin Jewett
2009    Big Wheels    Pewaukee Yacht Club    Augie Barkow
2010    Big Wheels    Pewaukee Yacht Club    Augie Barkow
2011    Intrepid    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2012    Team 45    Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick
2013    Madame    Minnetonka Yacht Club    Sam Rogers
2014    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
2015    White Heat    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges IV
2016    Wide Open   Lake Geneva Yacht Club Vincent Porter
2017    Marvin          White Bear Yacht Club    Eddie Cox

Daniel E. Schuck Memorial Trophy
[To be sailed for in First Race]

This trophy was donated in 1974 by members of the Cedar Lake Yacht Club in memory of Dan Schuck, long time scow enthusiast and friend of sailing.

 

Year    Name of Boat    Club    Skipper

1974    Hare    Lake Geneva Yacht Club    Bill Allen
1975    Sea Otter    Minnetonka Yacht Club    Edmund Chute
1976    Hare    Lake Geneva Yacht Club    Bill Allen
1977    Tape    Lake Geneva Yacht Club    Jim Smith
1978    Shypoke    Lake Geneva Yacht Club    John Gluek, Jr.
1979    E Nuff    Minnetonka Yacht Club    Bob Nuffort, Jr.
1980    Space Ranger    Minnetonka Yacht Club    Steve Bowers
1981    Hare    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1982    Windfall    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1983    Windfall    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1984    Sluggo    Minnetonka Yacht Club    Gordy Bowers
1985    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1986    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1987    Three Part E    Pewaukee Yacht Club    Tom Sweitzer
1988    Presto    Minnetonka Yacht Club    Doug Kuller
1989    Theophrastus    Bay Head Yacht Club    Peter Fortenbaugh
1990    Onawa    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1991    Schmautz    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1992    Zenda Express    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1993    Cosmic Voyager II    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
1994    Tenacious    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1995    No race - No wind

Year    Name of Boat    Club    Skipper
1996    Cosmic Voyager    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
1997    Mirage    Mendota Yacht Club    Lon Schoor
1998    No race - No wind
1999    Hare    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
2000    Cosmic Voyager    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
2001    Quack Attack    Minnetonka Yacht Club    Gordy Bowers
2002    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
2003    No race - No wind
2004    Intrepid    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2005    Intrepid    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2006    Scratch    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
2007    Scratch    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
2008    Team 45    Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick
2009    Big Wheels    Pewaukee Yacht Club    Augie Barkow
2010    Cosmic Voyager    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
2011    Intrepid    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2012    Grace    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2013    Shimmer    Bay Head yacht Club    Russ Lucas
2014    Wide Open    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2015    Wagon    Pewaukee Yacht Club    Augie Barkow
2016  Full Throttle Lake Geneva Yacht Club  Brian Porter
2017  Full Throttle Lake Geneva Yacht Club  Brian Porter


 

Bilge Pullers Perpetual Challenge Trophy
[To be sailed for in Second Race]

The ILYA Bilge Pullers in 1938 presented this perpetual trophy consisting of a punch bowl with tray, ladle and beakers. Each winner is entitled to permanent possession of one of the beakers (these have now all been awarded).

 

Year    Name of Boat    Club    Skipper

1938    Stormalong    Pine Lake Yacht Club Albert F. Gallun, Jr.
1939    Easy Goin’ Too    Minnetonka Yacht Club    David G. Wyer
1940    Gladys    White Bear yacht Club    Richard Ordway
1941    Tipper IV    Minnetonka Yacht Club    John R. Huff
1942 - 1945    No Regatta Due to War
1946    Black Rhythm IV     White Bear Yacht Club    L.M. Lilly, Jr.
1947    No race - No wind
1948    Aldebaren    White Bear Yacht Club    Stephen S. Ober
1949    Aldebaren    White Bear Yacht Club    Stephen S. Ober
1950    Bil-Bo-Too    Lake Geneva Yacht Club    Billy Grunow
1951    No race - No wind
1952    White Heat    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges
1953    No race - No wind
1954    Meteor II    Pine Lake Yacht Club    Herman Nunnemacher
1955    Regatta scheduled for Oshkosh cancelled due to polio epidemic.
1956    Minamura IB    Pine Lake Yacht Club    Robert Winkler
1957    Ro-Dam-U-Row    Neenah-Nodaway Y.C.    Timothy, Charles Catlin
1958    No race – No wind
1959    Deepwater    Pine Lake Yacht Club    Gordon Lindemann
1960    No Race – No Wind
1961    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
1962    Inshallah    Minnetonka Yacht Club    Nat Robbins, Jr.
1963    Teal     Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
1964    K.O.D.    Minnetonka Yacht Club    Stuart Wells III
1965    Teal     Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
1966    Gotta Boy    Pine Lake Yacht Club    Terry Bischoff
1967    Frozen Asset    Lake Geneva yacht Club    Bob and Jane Pegel
1968    K.O.D.    Minnetonka Yacht Club    Stuart Wells III
1969    Caper    Minnetonka Yacht Club    Brad Robinson
1970    K.O.D.    White Bear Yacht Club    Stuart Wells III
1971    Splinter    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1972    Alexander    Pewaukee Yacht club    Pete Barrett
1973    Hare    Lake Geneva Yacht Club    Bill Allen
1974    Hare    Lake Geneva Yacht Club    Bill Allen
1975    Splinter III    Minnetonka Yacht Club    Harold Allen
1976    Splinter III    Minnetonka Yacht Club    Harold Allen
1977    Shady Lady    Minnetonka Yacht Club    Harold Allen
1978    Yahoo    Minnetonka Yacht Club    Bob Nuffort, Jr.
1979    E Nuff    Minnetonka Yacht Club    Bob Nuffort, Jr.

 

Year    Name of Boat    Club    Skipper
1980    Confronter    Minnetonka Yacht Club    Jay Ecklund
1981    Gator    Pewaukee Yacht club    Tom Sweitzer
1982    No race - No wind
1983    Shadowfax    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1984    Wild Hope    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1985    Free Enterprise    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1986    Presto    Minnetonka Yacht Club    Doug Kuller
1987    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1988    Shadowfax    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1989    Shadowfax    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1990    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1991    Schmautz    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1992    Zenda Express    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1993    Mustang Sally    Minnetonka Yacht Club    John Dennis
1994    Kingfisher    Minnetonka Yacht Club    Jim Gluek
1995    Hare    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1996    Cosmic Voyager    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
1997    Grey Hare    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1998    No race - No wind
1999    Quicksilver    Pewaukee Yacht Club    Mike Darrow
2000    Flyer    Minnetonka Yacht Club    John Dennis
2001    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
2002    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
2003    No race - No wind
2004    Quick Silver    Pewaukee Yacht Club    Mike Darrow
2005    Grace    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2006    Duckus Maximus    Minnetonka Yacht Club    Gordy Bowers
2007    Madame    Lake Geneva Yacht Club    Sam Rogers
2008    Team 45    Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick
2009    Intrepid    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2010    Madame    Minnetonka Yacht Club    Sam Rogers
2011    Shimmer    Bay Head Yacht Club    Dick Wight
2012    Euphoria    White Bear Yacht Club    Lee Alnes
2013    Lady Luck    Minnetonka Yacht Club    Jule Hannaford IV
2014    Rooster    Lake Geneva Yacht Club    Peter Strothman
2015    Rooster    Lake Geneva Yacht Club    Peter Strothman
2016  Wide Open Lake Geneva Yacht Club Vincent Porter
2017  No Race

Green Lake Yacht Club Challenge Trophy
[To be sailed for in Third Race]

This Trophy was offered by the Green Lake Yacht Club in 1897, to be sailed for by Class A yachts. In 1935, by action of the Board of Directors of the Association, and with the consent of the Green Lake Yacht Club, this trophy became a perpetual trophy for Class E yachts.

 

Year    Name of Boat    Club    Skipper

1935    Hurricane    White Bear Yacht Club    William E. Schons
1936    Spumanti    Pine Lake Yacht Club    Albert F. Gallun, Jr.
1937    Not Sailed For - No Wind
1938    Not Sailed For - 40 Mile Gale and Rain
1939    Not Sailed For - No Wind
1940    Lady Luck III    White Bear Yacht Club    Jule M. Hannaford, III
1941    Hurricane IV    White Bear Yacht Club    William E. Schons
1942 - 1945    No Regatta Due to War
1946    Bounty    Pine Lake Yacht Club    Edwin A. Gallun
1947    Challenger V    Calhoun Yacht Club    Emmett Brennan
1948    Thunderbolt    Pewaukeee Yacht Club    William R. Perrigo
1949    Bottoms Up V    Minnetonka Yacht Club    Milan E. McCarthy
1950    No race - No wind
1951    Mark I    Pewaukee Yacht Club    Arnold Meyer, Jr.
1952    No race - No wind       
1953    Tow Head    Lake Geneva Yacht Club    Tom Ferris
1954    Thunder Jet    Pewaukee Yacht Club    William R. Perrigo
1955    Regatta scheduled for Oshkosh cancelled due to polio epidemic.
1956    Jinny V    Lake Geneva Yacht Club    E.J. Schulenberg, Owner, Buddy Melges, Skipper
1957    Wanna Boy    Pine Lake Yacht Club    Wm. D. Kyle, Jr.
1958    Small Frey    Lake Geneva Yacht Club    John M. Perrigo and
            William H. Freytag, Jr.
1959    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
1960    Small Frey    Lake Geneva Yacht Club    William H. Freytag, Jr.
1961    Madrigal    Lake Geneva Yacht Club    William Bentsen
1962    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
1963    Windward    Lake Geneva Yacht Club    William Bentsen
1964    K.O.D.    Minnetonka Yacht Club    Stuart Wells III
1965    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
1966    Valkyrie    Pewaukee Yacht Club    James R. Klauser
1967    Caper II    Minnetonka Yacht Club    Bradley Robinson
1968    K.O.D.    White Bear Yacht Club    Stuart Wells III
1969    Frozen Asset XXV    Lake Geneva Yacht Club    Bob & Jane Pegel
1970    Swampfox    Minnetonka Yacht Club    Dan Bowers
1971    Inshallah    Minnetonka Yacht Club    Nat Robbins, Jr.
1972    Gulliver    Minnetonka Yacht Club    Nat Robbins, Jr.
1973    Btfsplk    Pewaukee Yacht Club    H. Coleman Norris
1974    Squall    Lake Geneva Yacht Club    Clayton Gaylord
1975    Splinter III    Minnetonka Yacht Club    Harold Allen
1976    Smokin’    Pewaukee Yacht Club    Will Perrigo

Year    Name of Boat    Club    Skipper

1977    Schmautz    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1978    No race - No wind
1979    Twelve Pack    Pewaukee Yacht Club    Robert P. Guidinger
1980    West Chester    Mendota Yacht Club    H.S. Manchester
1981    Shypoke    Lake Geneva Yacht Club    John Gluek, Jr.
1982    Blitzkrieg    Minnetonka Yacht Club    Gordy Bowers
1983    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Bud Melges
1984    Shadowfax    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1985    Sluggo    Minnetonka Yacht Club    Gordy Bowers
1986    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1987    Teal     Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1988    Mud Puppy    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1989    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1990    Onawa    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1991    Buzzinn    Pewaukee Yacht Club    Adolf C. Zinn, Jr.
1992    No Race - No Wind
1993    Happy Feet    Lake Geneva Yachrt Club    Andy Burdick
1994    Tenacious    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1995    Hare    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1996    No Race - No Wind
1997    No Race - Weather
1998    Grey Hare    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1999    Quicksilver    Pewaukee Yacht Club    Mike Darrow
2000    Quack Attack    Minnetonka Yacht Club    Gordy Bowers
2001    Stra*Tee*Ger*EE    Pewaukee Yacht Club    Bob Guidinger
2002    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
2003    No race - No wind
2004    Intrepid    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2005    Efishnc    Minnetonka Yacht Club    Kevin/Woody Jewett
2006    Flyer    Minnetonka Yacht Club    John Dennis
2007    Grace    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2008    Team 45    Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick
2009    Intrepid    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2010    Geezer    Pewaukee Yacht Club    Kevin Jewett
2011    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
2012    Team 45    Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick
2013    Rooster    Lake Geneva Yacht Club    Peter Strothman
2014    Intrepid    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2015    Hunter    Toms River Yacht Club    Chad Hillyer
2016  White Heat Lake Geneva Yacht Club Harry Melges IV
2017  Rooster Lake Geneva Yacht Club Peter Strothman

William R. Perrigo Trophy
[To be sailed for in Fourth Race]

This trophy was established in August of 1956 when Wm R. Perrigo won for the second straight year and retired the Culver Trophy. The trophy was completely renovated by the Perrigo family in 1995.

 

Year    Name of Boat    Club    Skipper

1957    Akvait    Pine Lake Yacht Club    Barbara Seidel

1958    Gulliver    Minnetonka Yacht Club    Nat Robbins, Jr.
1959    Stingray II    Pewaukee Yacht Club    Maynard W. Meyer
1960    Deepwater    Pine Lake YAcht Club    Gordon Lindemann
1961    No race - No wind
1962    Deepwater    Pine Lake Yacht Club    Gordon Lindemann
1963    No race - No wind
1964    K.O.D.    Minnetonka Yacht Club    Stuart Wells III
1965    Race abandoned because of approaching storm.
1966    Stingray    Pewaukee yacht Club    Maynard W. Meyer
1967    Splinter    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1968    Caper    Minneotnka Yacht Club    Brad Robinson
1969    No race - No wind
1970    No race - No wind
1971    Yellow Jacket    White Bear Yacht Club    Skip Johnson
1972    Caper    Minnetonka Yacht Club    Brad Johnson
1973    Hare    Lake Geneva Yacht Club    Bill Allen
1974    Hare    Lake Geneva Yacht Club    Bill Allen
1975    Huckala II    Pewaukee Yacht Club    Tom Sawyer
1976    Hare    Lake Geneva Yacht Club    Bill Allen
1977    No race - No wind
1978    Shypoke    Lake Geneva Yacht Club    John Gluek, Jr.
1979    Shypoke    Lake Geneva Yacht Club    John Gluek, Jr.
1980    Bolt    Minnetonka Yacht Club    David Carisch
1981    K.O.D.    White Bear Yacht Club    Bob Zak
1982    No race - No wind
1983    Shadowfax    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1984    Free Enterprise    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1985    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1986    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1987    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III

Year    Name of Boat    Club    Skipper

1988    Shadowfax    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1989    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1990    Onawa    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1991    Zenda3    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1992    Zenda Express    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1993    No race - No wind
1994    No race - No wind
1995    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1996    Stormin'    Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick
1997    Quicksilver    Pewaukee Yacht Club    Russ Darrow
1998    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1999    Naughty    Upper Mtka Yacht Club    Chris Jewett
2000    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
2001    Tech E    Pewaukee Yacht Club    Rick Roy
2002    Seven    Pine Lake Yacht Club    August Barkow
2003    Duckus Maxximus    Minnetonka Yacht Club    Gordy Bowers
2004    China Cat    Minnetonka Yacht Club    David Chute
2005    Stiffler    Minnetonka Yacht Club    Chris Jewett
2006    Flyer    Minnetonka Yacht Club    John Dennis
2007    Stray Cat    Pewaukee Yacht Club    Kevin Jewett
2008    Scratch    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
2009    Madame    Minnetonka Yacht Club    Sam Rogers
2010    Big Wheels    Pewaukee Yacht Club    Augie Barkow
2011    Rooster    Lake Geneva Yacht Club    Peter Strothman
2012    Rooster    Lake Geneva Yacht Club    Peter Strothman
2013    Meatballs    Minnetonka Yacht Club    Erik Bowers
2014    Wagon    Pewaukee Yacht Club    Augie Barkow
2015    Rooster    Lake Geneva Yacht Club    Peter Strothman
2016    White Heat    Lake Geneva Yacht Club  Harry Melges IV
2017  Wide Open Lake Geneva Yacht Club Vincent  Porter


 

Commodore O.L. Schmidt Memorial Trophy
[To be sailed for in Fifth Race]

The Association in 1936 established three trophies, one each for Classes A, E, and C, to be known as the Commodore O.L. Schmidt Memorial Trophies.  These are perpetual trophies.

 

Year    Name of Boat    Club    Skipper

1936    Mistral XI    Pine Lake Yacht Club    Robert E. Friend
1937    Mistral XIII    Pine Lake Yacht Club    James A. Friend
1938    Mistral XIII    Pine Lake Yacht Club    James A. Friend
1939    Blue Nose    Minnetonka Yacht Club    David J. Winton
1940    Hermes    Mendota Yacht Club    Jerry Cole and
            Thomas Tenney
1941    Cub VII    White Bear Yacht Club    John Anderson
1942 - 1945    No Regatta Due to War
1946    Rainbow II    Calhoun Yacht Club    W.E. Huskins, Sr.
1947    Black Rhythm IV    White Bear Yacht Club    L.M. Lilly, Jr.
1948    No race - No wind
1949    Bill-Bo-Too    Lake Geneva Yacht Club    Billy Grunow
1950    Challenger VII    CalhounYacht Club    L.S. Miner
1951    Sailfish IV    White Bear Yacht Club    E. Bonsen Ingram
1952    Blue Bonnet    Pewaukee Yacht Club    John W. Koch
1953    Stingray    Pewaukee Yacht Club    Maynard W. Meyer
1954    Thunder Jet    Pewaukee Yacht Club    William R. Perrigo
1955    Regatta scheduled for Oshkosh cancelled due to polio epidemic.
1956    Jinny V    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
1957    Gulliver III    Minnetonka Yacht Club    Nat Robbins, Jr.
1958    Ro-DAm-U-Ro    Neenah-Nodaway Y.C.    Timothy, Charles Catlin
1959    Inshallah    Minnetonka Yacht Club    Nat Robbins, Jr.
1960    Inshallah    Minnetonka Yacht Club    Nat Robbins, Jr.
1961    No race - No wind
1962    Inshallah    Minnetonka Yacht Club    Nat Robbins, Jr.
1963    Stingray II    Pewaukee Yacht Club    Maynard Meyer
1964    K.O.D.    Minnetonka Yacht Club    Stuart Wells III
1965    Valkyrie    Pewaukee Yacht Club    James R. Klauser
1966    Albatross VII    Pewaukee Yacht Club    Terry K. Lentz
1967    Caper    Minnetonka Yacht Club    Bradley Robinson
1968    Gulliver     Minnetonka Yacht Club    Nat Robbins, Jr.
1969    K.O.D.    White Bear Yacht Club    Stuart Wells III
1970    Walter’a Watching    Cedar Lake Yacht Club    Robert Sprinkman
1971    No race - No wind
1972    Gulliver    Minnetonka Yacht Club    Nat Robbins, Jr.
1973    Sea Otter    Minnetonka Yacht Club    Edmund Chute

Year    Name of Boat    Club    Skipper

1974    Sheer Panic    Minnetonka Yacht Club    Steve Bowers
1975    BTFSPLK    Pewaukee Yacht Club    H. Coleman Norris
1976    Sea Otter    Minnetonka Yacht Club    Edmund Chute
1977    No race - No wind
1978    Hare    Lake Geneva Yacht Club    Bill Allen
1979    Smokin’    Pewaukee Yacht Club    Will Perrigo, Jr.
1980    Avanti    Pine Lake Yacht Club    Chip Swallow
1981    No race - No wind
1982    No race - No wind
1983    No race - No wind
1984    Wild Hope    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1985    Feather    Mantoloking Yacht Club    Richard Wight
1986    Shadowfax    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1987    Magnum Force     Mantoloking Yacht Club    Dave Magno
1988    Mud Puppy    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1989    No Race–No Wind
1990    Schmautz    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1991    Hare    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1992    Hare    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1993    Tenacious    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1994    Calamity    Mantoloking Yacht Club    Richard Wight
1995    Tenacious    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1996    Yanta Ho    Minnetonka Yacht Club    Sheldon Ecklund
1997    Mudpuppy    Pewaukee Yacht Club    Chris Pinahs
1998    Quicksilver    Pewaukee Yacht Club    Mike Darrow
1999    No race - No wind   
2000    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
2001    Would 'E?    Minnetonka Yacht Club    Kevin Jewett
2002    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
2003    Maash Pit    Pine Lake Yacht Club    Peter Maas
2004    Quick Silver    Pewaukee Yacht Club    Mike Darrow
2005    Rock Hoppers    Pewaukee Yacht Club    Peter Friend
2006    No race - No wind   
2007    Intrepid    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2008    Cosmic Voyager    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
2009    Big Wheels    Pewaukee Yacht Club    Augie Barkow
2010-2011    No Race
2012    Grace    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2013    Shimmer    Bay Head Yacht Club    Russ Lucas
2014    Wide Open    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2015    Freedom    Lake Kegonsa Sailing Club    Kevin Jewett
2016  Wide Open Lake Geneva Yacht Club Vincent Porter
2017  RodeBlok Lake Geneva Yacht Club Griffin Rolander

The Journal Trophy
[To be sailed for in Sixth Race]

The Journal Trophy was presented by the Milwaukee Journal of Milwaukee, Wisconsin, many years ago for Class A yachts. At a Board of Directors meeting in 1936 this trophy was redonated with the consent of the Milwaukee Journal and Mr. J.C. Van Dyke for the Class E yachts of the Association.  It is a perpetual trophy.

 

Year    Name of Boat    Club    Skipper

1937    Three Winks III    Pine Lake Yacht Club    Winkler Bros.
1938    Hurricane II    White Bear Yacht Club    Wm. E. Schons
1939    No race - No wind   
1940    Hermes    Mendota Yacht Club    Jerry Coe
1941    Suva    Delavan Lake Yacht Club    Harold T. Moore
1942 - 1945    No Regatta Due to War
1946    Nushka    White Bear Yacht Club    J.G. Ordway, Jr.
1947    Lady Luck    White Bear Yacht Club    Jule M. Hannaford III
1948    Chanty II    White Bear Yacht Club    R.W. Cardozo III
1949    Mark I    Pewaukee Yacht Club    Arnold Meyer
1950    Bil-Bo-Too    Lake Geneva Yacht Club    Billy Grunow
1951    Thunder Jet    Pewaukee Yacht Club    William R. Perrigo
1952    Albatross    Pewaukee Yacht Club    Terry Lentz
1953    Thunder Jet    Pewaukee Yacht Club    William R. Perrigo
1954    Meteor II    Pine Lake Yacht Club    Hermann Nunnemacher
1955    Regatta scheduled for Oshkosh cancelled due to polio epidemic.
1956    Jinny V    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
1957    Deep Water II    Pine Lake Yacht Club    Gordon Lindemann
1958    Albatross    Pewaukee Yacht Club    Terry Lentz
1959    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
1960    Inshallah    Minnetonka Yacht Club    Nat Robbins, Jr.
1961    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
1962    Inshallah    MinnetonkaYacht Club    Nat Robbins, Jr.
1963    No race - No wind
1964    No race - No wind
1965    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
1966    Conquistador    White Bear Yacht Club    Roy J. Mordaunt, Jr.
1967    Wild Wind    Minnetonka Yacht Club    Dan Bowers
1968    Splinter    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1969    No Race - Cancelled
1970    Albatross    Pewaukee Yacht Club    Terry Lentz
1971    K.O.D.    White Bear Yacht Club    Stuart Wells III
1972    K.O.D.    White Bear Yacht Club    Stuart Wells III
1973    Caper    Minnetonka Yacht Club    Brad Robinson

Year    Name of Boat    Club    Skipper

1974    Frozen Asset    Lake Geneva Yacht Club    Jane Pegel 1975    Five R    Pewaukee Yacht Club    Peter Barrett
1976    Hare    Lake Geneva Yacht Club    Bill Allen
1977    No race - No wind
1978    Twelve Pack    Pewaukee Yacht Club    Bob Guidinger
1979    No race - No wind
1980    Shypoke    Lake Geneva Yacht Club    John Gluek, Jr.
1981    No race - No wind
1982    No race - No wind
1983    No race - No wind
1984    Teal     Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1985    Shadow Fax    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1986    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1987    Zephyr    Lake Geneva Yacht Club    James McGinley
1988    Mud Puppy    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1989    No Race - No Wind
1990    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1991    Buzzinn    Pewaukee Yacht Club    Adolf C. Zinn, Jr.
1992    Cosmic Voyager    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
1993    Hare    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1994    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1995    Another Girl    Minnetonka Yacht Club    Harry Allen
1996    No Race - No Wind
1997    Quicksilver    Pewaukee Yacht Club    Russ Darrow
1998    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1999    No race - No wind
2000    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
2001    Dauntless    Minnetonka Yacht Club    David Ferguson
2002    Stiffler's Mom    Upper Minnetonka Yacht Club Chris Jewett
2003    Stiffler's Mom    Upper Minnetonka Yacht Club Chris Jewett
2004    No Race
2005    Stiffler    Minnetonka Yacht Club    Chris Jewett
2006    No race - No wind   
2007    No race - No wind   
2008    No race - No wind
2009    Happy Feet    Torch Lake Yacht Club    Art Brereton   
2010-2011    No Race
2012    Parents E-scape    Mendota Yacht Club    Emily Green
2013    Shimmer    Bay Head Yacht Club    Russ Lucas
2014    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
2015    No Race - Impending storm
2016    No Race
2017   Wide Open Lake Geneva Yacht Club Vincent Porter

 
The Winkler Corinthian Trophies

The Winkler Corinthian Trophies were presented to the ILYA in 1987 by "Wighty"Winkler.  The trophies are awarded annually to the two highest placing skippers in the ILYAClass E Championship Regatta who are not executives or employees of a boat builder, sailmaker or major fitting manufacturer for ILYA Scows.  The purpose behind this concept is to encourage participation at the regatta by the average "weekend" sailor and give this type ofcompetitor an opportunity to come home with a trophy.

 

Winkler Corinthian Championship Trophy
Year    Name of Boat    Club    Skipper

1987    Shadowfax    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1988    Shadowfax    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1989    Cosmic Voyager    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
1990    Schmautz    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1991    Schmautz    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1992    Cosmic Voyager    Minnetonka Yacht club    Rob Evans
1993    Schmautz    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1994    Tenacious    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1995    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1996    Cosmic Voyager    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
1997    Tenacious    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1998    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1999    Tenacious    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2000    Cosmic Voyager    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
2001    Cosmic Voyager    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
2002    Seven    Pine Lake Yacht Club    August Barkow
2003      Tickler    Lake Geneva Yacht Club    Sheldon Ecklund
2004    Intrepid    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2005    Stiffler    Minnetonka Yacht Club    Chris Jewett
2006    Cosmic Voyager    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
2007    Grace    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2008    Stray Cat    Pewaukee Yacht Club    Kevin Jewett
2009    Intrepid    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2010    Madame    Minnetonka Yacht Club    Sam Rogers
2011    Big Wheels    Pewaukee Yacht Club    Augie Barkow
2012    Grace    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2013    Wide Open    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2014    Wide Open    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2015    Rooster    Lake Geneva Yacht Club    Peter Strothman

Winkler Corinthian Runner Up Trophy
Year    Name of Boat    Club    Skipper

1987    Free Enterprise     Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1988    Theophrastus    Bay Head Yacht club    Peter Fortenbaugh
1989    Shadowfax    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1990    Onawa    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1991    Hare    Minnetonka Yacht club    Bill Allen
1992    Illusion    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1993    Schmautz    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1994    Calamity    Mantoloking Yacht Club    Richard Wight\
1995    Another Girl    Minnetonka Yacht Club    Harry Allen
1996    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1997    Quicksilver    Pewaukee Yacht Club    Russ Darrow
1998    Grey Hare    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1999    Hare    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
2000    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
2001    Hare    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
2002    Intrepid    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2003    Gray Hare    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
2004    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
2005    Grace    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2006    Flyer    Minnetonka Yacht Club    John Dennis
2007    Intrepid    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2008    Cosmic Voyager    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
2009    Big Wheels    Pewaukee Yacht Club    Augie Barkow
2010    Big Wheels    Pewaukee Yacht Club    Augie Barkow
2011    Intrepid    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2012    Big Wheels    Pewaukee Yacht Club    Augie Barkow
2013    Shimmer    Bay Head yacht Club    Russ Lucas
2014    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
2015    Wide Open    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2016  Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club Brian Porter
2017  No Race 


Kay Comfort Stearns Trophy

    The Kay Comfort Stears Trophy was presented to the ILYA in 2007 by Amanda Allen and her family in memory of her grandmother. The trophy is awarded annually to the top female skipper in the Class E Scow Championship Regatta.

  Year    Name of Boat    Club    Skipper
2007    No entrants
2008    No entrants
2009    Windhover    Pine Lake Yacht Club    Elizabeth Harned
2010    Windhover    Pine Lake Yacht Club    Elizabeth Harned
2011    Windhover    Pine Lake Yacht Club    Elizabeth Harned
2012    Parents E-scape    Mendota Yacht Club    Emily Green
2013    No entrants
2014    Stay Thirsty    Minnetonka Yacht Club    Danielle Lindeman
2015    Windhover    Pine Lake Yacht Club    Elizabeth Harned
2016   Restless          Rush Creek/Grand Yacht Club  Kim Schloemer
2017   Madame       Minnetonka Yacht Club  Chrisy Hughes

trophy_hannafird_e_inv
The Jule M. Hannaford III Memorial Trophy

The Jule M. Hannaford III Memorial Trophy was presented to the ILYA in 1982 by Mrs. Jule M. Hannaford III, her family, and friends.  The trophy is awarded annually to the winner of the Class E Invitational Regatta.

Year    Name of Boat    Club    Skipper

1983    Hare    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1984    Sluggo    Minnetonka Yacht Club    Gordy Bowers
1985    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1986    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1987    Sluggo    Minnetonka Yacht Club    Gordy Bowers
1988    Safari    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1989    Shadowfax    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1990    China Cat    Minnetonka Yacht club    David Chute
1991    Patriot    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1992    Not Awarded—Regatta was incomplete
1993    Hare    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1994    Schmautz    Lake Geneva Yacht Club    Brian Porter
1995    Hare    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1996    Hare    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1997    Quicksilver    Pewaukee Yacht Club    Russ Darrow
1998    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1999    Hare    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen

Year    Name of Boat    Club    Skipper

2000    Tech-E    Pewaukee Yacht Club    Paul Biwer
2001    Flyer    Minnetonka Yacht Club    John Dennis
2002    Teal    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
2003      Tickler    Lake Geneva Yacht Club    Sheldon Ecklund
2004    Team 45    Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick
2005    Efishnc    Minnetonka Yacht Club    Kevin/Woody Jewett
2006    Big Wheels    Pewaukee Yacht Club    Augie Barkow
2007    Stray Cat    Pewaukee Yacht Club    Kevin Jewett
2008    Team 45    Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick
2009    Big Wheels    Pewaukee Yacht Club    Augie Barkow
2010    Cosmic Voyager    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
2011    Grace    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2012    Team 45    Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick
2013    Wide Open    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2014    Wide Open    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2015    Fireball    Lake Geneva Yacht Club    Tom Freytag
2016    Full Throttle Lake Geneva Yacht Club  Brian Porter
2017  Cygnet Minnetonka Yacht Club Tom Burton

trophy_geneva_crew_e
Geneva Crew Trophy

This trophy is one of six donated in 1974 by the racing sailors of the Lake Geneva Yacht Club and Mike Kurzawa on the occasion of the Club’s Centennial.  They were given to recognize the contributions made by the crew members of the winning yachts in ILYA Championship regattas.

Year    Crew    Club

1975    Mark Bowers,    Minnetonka Yacht Club
    Wesley Crawford,    Minnetonka Yacht Club
    Dan Crowley    Minnetonka Yacht Club
1976    Susie Allen,    Lake Geneva Yacht Club
    John Porter,    Lake Geneva Yacht Club
    David Gluek    Lake Geneva Yacht Club
1977    Brian Porter,    Lake Geneva Yacht Club
    Ron Frankel    Lake Geneva Yacht Club
1978    Fraser Beer,    Lake Geneva Yacht Club            
     Ron Frankel    Lake Geneva Yacht Club
1979    Ron Retzlaff,    Pewaukee Yacht Club
    Paul Good,    Pewaukee Yacht Club
    Jackie Perrigo    Pewaukee Yacht Club
1980    Ron Retzlaff,    Pewaukee Yacht Club
    Bruce Moore,     Pewaukee Yacht Club
    Jackie Perrigo    Pewaukee Yacht Club
1981    Ron Frankel,    Lake Geneva Yacht Club
    Wm. Freytag III    Lake Geneva Yacht Club
1982    No Regatta Due to Lack of Wind
1983    Jack Porter,    Lake Geneva Yacht Club
    Tom Freytag    Lake Geneva Yacht Club
1984    John Gluek,    Minnetonka Yacht Club
    Charlie Harrett, Jr.    Spring Lake Yacht Club
1985    Hans Melges    Lake Geneva Yacht Club
    Billy Freytag    Lake Geneva Yacht Club
    David Wall    Lake Geneva Yacht Club
1986    Hans Melges    Lake Geneva Yacht Club
    Jim Gluek    Lake Geneva Yacht Club
1987    Hans Melges    Lake Geneva Yacht Club
    Jim Gluek    Lake Geneva Yacht Club
    Angie Sheahan    Lake Geneva Yacht Club
1988    Hans Melges    Lake Geneva Yacht Club
    Judd Hirschberg    Lake Geneva Yacht Club
    Cricket Pillman    Lake Geneva Yacht Club
1989    Hans Melges    Lake Geneva Yacht Club
    Judd Hirschberg    Lake Geneva Yacht Club
    Suzanne Kelsey    Lake Geneva Yacht Club
1990    Billy Freytag    Lake Geneva Yacht Club
    John Porter    Lake Geneva Yacht Club
1991    Billy Freytag    Lake Geneva Yacht Club
    John Porter    Lake Geneva Yacht Club
1992    Hans Melges    Lake Geneva Yacht Club
    Judd Hirschberg    Oshkosh Yacht Club
    Todd Heine    Lake Geneva Yacht Club
1993    Bill Barnett    Minnetonka Yacht Club
    Mark Oppen    Minnetonka Yacht Club
    Susie Allen    Minnetonka Yacht Club
1994    Emmet Holden    Minnetonka Yacht Club
    Bruce Martinson    Minnetonka Yacht Club
    Matha Morgan    Minnetonka Yacht Club
1995    John Porter    Lake Geneva Yacht Club
    Bill Freytag    Lake Geneva Yacht Club
    Vincent Porter    Lake Geneva Yacht Club
1996    Geoff Evans    Minnetonka Yacht Club
    Dave Evans    Minnetonka Yacht Club
    John Mattox    Minnetonka Yacht Club
1997    Bill Barnett    Minnetonka Yacht Club
    Mark Oppen    Minnetonka Yacht Club
    Amanda Allen    Minnetonka Yacht Club
1998    John Porter    Lake Geneva Yacht Club
    Billy Freytag    Lake Geneva Yacht Club
    Bri Porter    Lake Geneva Yacht Club
1999    Scott Norby    Minnetonka Yacht Club
    Peter Keck    LaBelle Yacht Club
    Candace Burdick    Lake Geneva Yacht Club
2000    John Mattox    Minnetonka Yacht Club
    Geoff Evans    Minnetonka Yacht Club
    Sara Afies    Minnetonka Yacht Club
2001    Dave Evans    Minnetonka Yacht Club
    John Mattox    Minnetonka Yacht Club
    Geoff Evans    Minnetonka Yacht Club
2002    Hans Melges    Lake Geneva Yacht Club
    Jeff Ecklund    Minnetonka Yacht Club
    Brianna Schmidt    Lake Geneva Yacht Club
2003    Judd Hirschberg    Oshkosh Yacht Club
    Hans Melges    Lake Geneva Yacht Club
    Coye Harrett    Lake Geneva Yacht Club
2004    Bruce Martinson    Minnetonka Yacht Club
    Andy Ferguson    Minnetonka Yacht Club
    Martha Morgan    Minnetonka Yacht Club
2005    Tony Jewett    Minnetonka Yacht Club
    Katie Jewett    Minnetonka Yacht Club
    Chris Andert    Minnetonka Yacht Club
2006    Mark Bowers    Minnetonka Yacht Club
    Eric Bowers    Minnetonka Yacht Club
    Mike Woldum    Minnetonka Yacht Club
2007    Corbett Porter    Lake Geneva Yacht Club
    Bri Porter    Lake Geneva Yacht Club
2008    Peter Keck    LaBelle Yacht Club
    Coye Harrett    Lake Geneva Yacht Club
    Meg Six    Lake Geneva Yacht Club
2009    Andy Ferguson    Minnetonka Yacht Club
    Bruce Martinson    Minnetonka Yacht Club
    Martha Morgan    Minnetonka Yacht Club
2010    Chrissy Hughes    Minnetonka Yacht Club
    Tony Jewett    Minnetonka Yacht Club
    Lynn Jewett    Minnetonka Yacht Club
2011    AJ Schweda    Pewaukee Yacht Club
    Jeff Niedziela        Pewaukee Yacht Club
    Sue Barkow        Pewaukee Yacht Club
2012    Clifford Porter    Lake Geneva Yacht Club
    Coye Harrett    Lake Geneva Yacht Club
    Griffin Rolander    Lake Geneva Yacht Club
2013    Mike Woldum    Minnetonka Yacht Club
    MacLean Potts    Minnetonka Yacht Club
2014    Clifford Porter    Lake Geneva Yacht Club
    Coye Harrett    Lake Geneva Yacht Club
    Ali Freytag    Lake Geneva Yacht Club
2015   Corbett Porter    Lake Geneva Yacht Club
    Bri Porter    Lake Geneva Yacht Club
2016   RJ Porter   Lake Geneva Yacht Club
    Finn Rowe  Lake Geneva Yacht Club
    Colin Rowe  Lake Geneva Yacht Club
    Annie Rowe   Lake Geneva Yacht Club
2017 Clifford Porter Lake Geneva Yacht Club
        Coye Harrett   Lake Geneva Yacht Club
        Kyle Navin      Lake Geneva Yacht Club

 

Class Login