CLASS A WINNERS FROM 1898 TO DATE
 
 
Mr. and Mrs. A. F. Gartz, Jr. Trophy

This trophy was presented by Mr. and Mrs. A.F. Gartz, Jr. in 1938 and is a silver platter upon which is engraved the names of all the winners of the annual regattas of the Association since its foundation in 1898. This trophy is to be awarded annually to the owner of the yacht winning the championship at the annual regatta.

 

Two ILYA Class A Scow Fleets were recognized during 2006-2008, and the trophy was designated for the Class A One-Design fleet during that time.

 

Year    Name of Boat    Club    Skipper 

1898    Mahto    White Bear Yacht Club    L.P. Ordway
1899    Argo    Oshkosh Yacht Club    Frank Gates
1900    Anita    Neenah-Nodaway Y.C.    W.L. Davis
1901    Emanon    Wawasee Racing Club of Neenah   
1902    Aderyn    Pine Lake Yacht Club    Herman Brumder
1903    Comet II    Pewaukee Yacht Club    Arnold Meyer, Sr.
1904    Alpha    White Bear Yacht Club    Jack Ordway
1905    Glyndwr    Oshkosh Yacht Club    Will Bray
1906    Troubadour    White Bear Yacht Club    Jack Ordway
1907    Troubadour    White Bear Yacht Club    Jack Ordway
1908    Troubadour    White Bear Yacht Club    Jack Ordway
1909    Kathryn    Lake Butte des Morts    John Busckstaff
1910    Marian Jean    Minnetonka Yacht Club    Earl Savage
1911    Wax Wing    Delavan Lake Yacht Club    Elmer T. Stevens
1912    Troubadour    White Bear Yacht Club    Jack Ordway
1913    Senta    Lake Geneva Yacht Club    Dr. O.L. Schmidt
1914    Kathryn III    Lake Butte des Morts    John Buckstaff
1915    Tornado    White Bear Yacht Club    Jack Ordway
1916    Kathryn III    Lake Butte des Morts    John Buckstaff
1917    No Regatta on Account of World War
1918    No Regatta on Account of World War
1919    Doria    Pewaukee Yacht Club    Henry Meyer
1920    Faith    Oshkosh Yacht Club    Buckstaff & L.F. Gates
1921    Faith    Oshkosh Yacht Club    Buckstaff & L.F. Gates
1922    Faith    Oshkosh Yacht Club    Buckstaff & L.F. Gates
1923    Blue Heron    Minnetonka Yacht Club    E.B. Savage
1924    Kingfisher    Minnetonka Yacht Club    Leonard Carpenter
            Eugene Gluek
1925    Faith    Oshkosh Yacht Club    Buckstaff & Van Dyke
1926    Haywire    Oshkosh Yacht Club    Buckstaff & Van Dyke
1927    Red Raven    Minnetonka Yacht Club     Allan J. Hill
1928    Two Sallies    Minnetonka Yacht Club    Charles H. Bell
1929    Sally Too    Minnetonka Yacht Club    Charles H. Bell
1930    Yellow Jacket    Minnetonka Yacht Club    Allan J. Hill
1931    Big Foot    Lake Geneva Yacht Club    A.F. Gartz, Jr.
1932    Blue Devil    White Bear Yacht Club    T.E. Irvine
1933    Sea Fox    Minnetonka Yacht Club    Edmund Pillsbury
1934    Sea Fox    Minnetonka Yacht Club    Edmund Pillsbury
1935    Sea Fox    Minnetonka Yacht Club    Edmund Pillsbury
1936    Big Foot Too    Lake Geneva Yacht Club    A.F. Gartz, Jr.
1937    Big Foot Too    Lake Geneva Yacht Club    A.F. Gartz, Jr.
1938    Sea Fox    Minnetonka Yacht Club    John S. Pillsbury, Jr.
1939    Big Foot Too    Lake Geneva Yacht Club    A.F. Gartz, Jr.
1940    Sea Fox    Minnetonka Yacht Club    John S. Pillsbury, Jr.
1941    Junior    Lake Geneva Yacht Club    Jack Vilas, Jr.
1942 - 1945    No regatta on Account of World War
1946    Sea Fox    MinnetonkaYacht Club    Edmund Pillsbury
1947    Sea Hound    Minnetonka Yacht Club    Edmund Pillsbury
1948    Sea Hound    Minnetonka Yacht Club    Edmund Pillsbury
1949    Hornet    Minnetonka Yacht Club    John S. Pillsbury, Jr.
1950    Sea Hound    Minnetonka Yacht Club    Edmund Pillsbury
1951    Last Chance    Neenah-Nodaway Y.C.    William R. Kellett
1952    Val-Lo-Will    Lake Geneva Yacht Club    Wm. C. Grunow, Jr.
1953    Last Chance    Neenah-Nodaway Y.C.    William R. Kellett
1954    Val-Lo-Will    Lake Geneva Yacht Club    Wm. C. Grunow, Jr.
1955    Regatta scheduled for Oshkosh cancelled due to polio epidemic
1956    Val-Lo-Will    Lake Geneva Yacht Club    Wm. C. Grunow, Jr.
1957    White Heat    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges
1958    Senta II    Lake Geneva Yacht Club    Ernest C. Schmidt

Year    Name of Boat    Club    Skipper 

1959    Senta III    Lake Geneva Yacht Club    Ernest C. Schmidt
1960    Nemesis    MinnetonkaYacht Club    John S. Pillsbury, Jr.
1961    John D.    Oshkosh Yacht Club    Clyde Buckstaff
1962    Winnefox    Neenah-Nodaway Y.C.    William R. Kellett
1963    XXXX    Minnetonka Yacht Club    John S. Pillsbury, Jr.
1964    Harry Too    Pewaukee Yacht Club    Hermann Nunnemacher
1965    The Defender    Minnetonka Yacht Club    Thomas L. Warner
1966    Mod Zephyr    Neenah-Nodaway Y.C.    William R. Kellet
1967    Winnefox II    Neenah-Nodaway Y.C.    W.H. Kellet
1968    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Bill Perrigo
1969    Sabre Jet     Pewaukee Yacht Club    Bill Perrigo
1970    Wavey II    Minnetonka Yacht Club    Russ Bennett
1971    Scarlet Letter    Minnetonka Yacht Club    Bob Evans
1972    XXXX    Minnetonka Yacht Club    John Pillsbury, III
1973    XXXX    Minnetonka Yacht Club    John Pillsbury, III
1974    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club     Bill Perrigo
1975    Iskareen    Pewaukee Yacht Club    Jere Sullivan
1976    Iskareen    Pewaukee Yacht Club    Rick Sternkopf-Ty Lenz
1977    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Wm. R. Perrigo
1978    Tabasco    Pewaukee Yacht Club    Peter Barrett
1979    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Wm. R. Perrigo
1980    Incredible    Minnetonka Yacht Club    Edmund Chute
1981    Pintail    Lake Geneva Yacht Club    Bud Melges
1982    Blue Chip    Minnetonka Yacht Club    D. Gamble/R. Mordaunt
1983    Invader    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1984    Invader    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1985    Adieu    Minnetonka Yacht Club    David Chute
1986    Pintail    Lake Geneva Yacht Club    Bud Melges
1987    Pintail    Lake Geneva Yacht Club    Bud Melges
1988    Victory    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1989    Victory    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1990    Invader    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1991    Invader    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1992    Smokin'    Pewaukee Yacht Club    Will Perrigo, Jr.
1993    Alberta Clipper    Minnetonka Yacht Club    Gordy Bowers
1994    Victory    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
1995    Victory    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
1996    Starlight Express    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1997    Cosmic Warrior    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
1998    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1999    Cosmic Warrior    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
2000    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2001    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2002    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2003    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2004    Victory by Design    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2005    No Regatta -- Class Dispute
2006    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2007    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2008    Cosmic Warrior    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
2009    Silver Hawk    Lake Geneva Yacht Club    Terry Blanchard/Andy Burdick
2010    Eagle    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges/John                     Anderson
2011    Silverhawk  Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick/Terry                     Blanchard
2012    Melvin    Minnetonka Yacht Club    Pat Hughes
2013    Silverhawk  Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick/Terry                     Blanchard
2014    Eagle    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2015    Melvin    Minnetonka Yacht Club    Chris Jewett
2016    Melvin    Minnetonka Yacht Club    Patrick Hughes
2017    Eagle     Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter

 
 
 
Mrs. F. E. Weyerhauser Trophy

This challenge trophy was presented by Mrs. F.E. Weyerhauser in 1936 for Class A yachts and is a perpetual trophy. It is awarded to the yacht placing second in the annual regatta. Two ILYA Class A Scow Fleets were recognized during 2006-2008, and the trophy was designated for the Class A One-Design fleet during that time.

 
Year    Name of Boat    Club    Skipper
1937    No race (rain)   
1938    Not sailed for
1939    No race - No wind
1940    Little Smoke II    Lake Geneva Yacht Club    H.N. Gifford
1941    Sea Fox   Minnetonka Yacht Club    J.S. Pillsbury, Jr.
1942 - 1956    No Regatta Due to War
1946    Sea Fox    Minnetonka Yacht Club    Edmund Pillsbury
1947    Sea Hound  Minnetonka Yacht Club     Edmund Pillsbury
1948    Blue Arrow    Minnetonka Yacht Club    Charles H. Bell
1949    Hornet    Minnetonka Yacht Club    John S. Pillsbury, Jr.
1950    Hornet    Minnetonka Yacht Club
1951    Val-Lo-Will    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
1952    Hornet    Minnetonka Yacht Club    John S. Pillsbury, Jr.
1953    Val-Lo-Will Lake Geneva Yacht Club William C. Grunow, Jr.
1954    Hornet    Minnetonka Yacht Club    John S. Pillsbury, Jr.
1955    Regatta scheduled for Oshkosh cancelled due to polio epidemic.
1956    Sea Gull II    Neenah-Nodaway Y.C.    Robert Larsen
1957    Winnefox    Neenah-Nodaway Y.C.    William Kellett
1958    Lake Fly    Oshkosh Yacht Club    Clyde, John Buckstaff
1959    Concupine Pewaukee Yacht Club Hermann Nunnemacher
1960    African Queen Pewaukee Yacht Club Hermann Nunnemacher
1961    Nemesis  Minnetonka Yacht Club  John S. Pillsbury, Jr.
1962    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Wm. R. Perrigo
1963    The Defender Minnetonka Yacht Club Thomas L. Warner
1964    O’Dolly  Lake Geneva Yacht Club Harry and Bud Melges
1965    Harry Too Pewaukee Yacht Club Hermann Nunnemacher
1966    Scusa    Pine Lake Yacht Club    Henry Harnischfeger
1967    John D.    Oshkosh Yacht Club    Clyde Buckstaff
1968    John D.    Oshkosh Yacht Club    Clyde Buckstaff
1969    John D.    Oshkosh Yacht Club    Clyde Buckstaff
1970    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Bill Perrigo
1971    Dreamer  Pewaukee Yacht Club    J. Koch and J. Kuehn
1972    Dreamer  Pewaukee Yacht Club    J. Koch and J. Kuehn

Year    Name of Boat    Club    Skipper
1973    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Wm R. Perrigo
1974    John D.    Oshkosh Yacht Club    Clyde Buckstaff
1975    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Bill Perrigo
1976    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Bill Perrigo
1977    XXXX    Minnetonka Yacht Club    Willie Crear
1978    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Bill Perrigo
1979    Excalibur    Lake Geneva Yacht Club    Spargo/Ford/Menasco
1980    Moonraker    Pewaukee Yacht Club    Robert Thiele
1981    Incredible    Minnetonka Yacht Club    Edmund Chute
1982    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Will Perrigo, Jr.
1983    Sacajawea    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1984    Sacajawea    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1985    Sacajawea    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1986    Victory    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1987    Invader    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1988    Starlight Express    Minnetonka Yacht Club    David Ferguson
1989    Smokin'    Pewaukee Yacht Club    Will Perrigo, Jr.   
1990    Victory    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1991    Smokin'    Pewaukee Yacht Club    Will Perrigo, Jr.
1992    Invader    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1993    Invader    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1994    Adieu    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1995    ASDIP    Neenah-Nodaway Y. C.    John Bergstrom
1996    Quantum Leap    Pewaukee Yacht Club    Bob Guidinger   
1997    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1998    Kanza    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
1999    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2000    Cosmic Warrior    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
2001    Cosmic Warrior    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans   
2002    Eagle    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
2003    Silverhawk    Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick
2004    Comet    Minnetonka Yacht Club    Bob Sevey/Blair Jenness
2005    No Regatta -- Class Dispute
2006    Cosmic Warrior    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
2007    Cosmic Warrior    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
2008    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2009    C IV    Minnetonka Yacht Club    Joel Ronning/Brian Porter
2010    Madcap    Lake Geneva Yacht Club    Tom Freytag
2011    Madcap    Lake Geneva Yacht Club    Tom Freytag
2012    Silverhawk    Lake Geneva Yacht Club    Terry Blanchard/Andy Burdick
2013    Melvin    Minnetonka Yacht Club    Pat Hughes
2014    Instigator    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2015    Eagle    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2016    Red Eye   Lake Beulah Yacht Club  Dave Davenport
2017    Melvin    Minnetonka Yacht Club    Patrick Hughes

 
The John G. Ordway Memorial Trophy
[To be sailed for in First Race]
 

This trophy was given in 1966 to the Inland Lake Yachting Association by his children. It is to be a perpetual trophy to be sailed for by Class A yachts, and is to be awarded to the winner of the first championship race at each annual regatta regardless of the day of the week on which the race takes place. Two ILYA Class A Scow Fleets were recognized during 2006-2008, and the trophy was designated for the Class A Open fleet during that time.

Year    Name of Boat    Club    Skipper
1966    The John D.    Oshkosh Yacht Club    Clyde Buckstaff
1967    White Star    Neenah-Nodaway Y.C.    Eric Isakson
1968    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Bill Perrigo
1969    John D.    Oshkosh Yacht Club    Clyde Buckstaff
1970    Wavey II    Minnetonka Yacht Club    Russ Bennett
1971    Scarlet Letter    Minnetonka Yacht Club    Bob Evans
1972    XXXX    Minnetonka Yacht Club    John Pillsbury, III
1973    $ Prompt Critical $    Minnetonka Yacht Club    Blair Jenness
1974    XXXX    Minnetonka Yacht Club    John Pillsbury, III
1975    Iskareen    Pewaukee Yacht Club    Jere Sullivan
1976    Iskareen    Pewaukee Yacht Club    Rick Sternkopf-Ty Lentz
1977    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Wm. R. Perrigo
1978    Tabasco    Pewaukee Yacht Club    Peter Barrett
1979    Excalibur    Lake Geneva Yacht Club    Spargo/Ford/Menasco
1980    Incredible    Minnetonka Yacht Club    Edmund Chute
1981    Incredible    Minnetonka Yacht Club    Edmund Chute
1982    Blue Chip    Minnetonka Yacht Club    D. Gamble/R. Mordaunt
1983    Invader    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1984    Invader    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1985    Smokin’    Pewaukee Yacht Club    Will Perrigo, Jr.
1986    Adieu    Minnetonka Yacht Club    David Chute
1987    Risque    Lac LaBelle Yacht Club    Lou Morgan
1988    Adieu    Minnetonka Yacht Club    David Chute
1989    Victory    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton

Year    Name of Boat    Club    Skipper
1990    Invader    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1991    Invader    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1992    Kanza    Lake Geneva Yacht Club    William I. Koch
1993    Victory    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
1994    Victory    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
1995    Victory    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
1996    Adieu    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1997    Cosmic Warrior    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
1998    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1999    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2000    Kanza    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
2001    Silver Hawk    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
2002    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2003    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2004    Victory by Design    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2005    No Regatta -- Class Dispute
2006    Victory by Design    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2007    Victory by Design    Minnetonka Yacht Club    David Chute
2008    Gryphon    White Bear Yacht Club    Steve Johnson
2009    Silver Hawk    Lake Geneva Yacht Club    Terry Blanchard/Andy Burdick
2010    Eagle    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges/John Anderson
2011    Eagle Lake Geneva Yacht Club Vincent Porter/John Anderson
2012    Melvin        Minnetonka Yacht Club    Pat Hughes
2013    Melvin    Minnetonka Yacht Club    Pat Hughes
2014    Race Abandoned
2015    No Race -Too much wind
2016    Red Eye   Lake Beulah Yacht Club  Dave Davenport
2017   Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter

 
 
 
Three Bells Challenge Cup
[To be sailed for in Second Race]
 

This trophy was donated to the Association by Messrs. James F. Bell, Charles H. Bell and S.H. Bell in 1930 under the following conditions: 
That a small vase be donated for permanent ownership to the winner each year. That the founders have a right to discontinue the donation of the small vase for permanent ownership, whereupon the Three Bells Challenge Trophy vase shall cease to be a challenge case and shall then become the property of the yacht owner who shall win it three times in a period of five consecutive years. Two ILYA Class A Scow Fleets were recognized during 2006-2008, and the trophy was designated for the Class A Open fleet during that time.

Year    Name of Boat    Club    Skipper
1930    Yellow Jacket    Minnetonka Yacht Club    Allan J. Hill
1931    No race
1932    Blue Devil    White Bear Yacht Club    Tom Irvine
1933    Sea Fox    Minnetonka Yacht Club    Edmund Pillsbury
1934    Yellow Jacket    Minnetonka Yacht Club    Allan J. Hill
1935    Sea Fox    Minnetonka Yacht Club    Edmund Pillsbury
1936    Phantom III    Neenah-Nodaway Y.C.    James H. Kimberly
1937    Sea Gull    Neenah-Nodaway Y.C.    Jack Kimberly
1938    No race - No wind
1939    No race - No wind
1940    Sea Gull    Neenah-Nodaway Y.C.    John R. Kimberly
1941    Junior    Lake Geneva Yacht Club    Jack Vilas, Jr.
1942 - 1945    No Regatta Due to War
1946    Sea Fox    Minnetonka Yacht Club    Edmund Pillsbury
1947    No race - No wind
1948    Sea Hound    Minnetonka Yacht Club    Edmund Pillsbury
1949    Hornet    Minnetonka Yacht Club    John S. Pillsbury, Jr.
1950    Hornet    Minnetonka Yacht Club    John S. Pillsbury, Jr.
1951    No race - No wind
1952    Hornet    Minnetonka Yacht Club    John S. Pillsbury, Jr.
1953    No race - No wind
1954    Val-Lo-Will    Lake Geneva Yacht Club    Wm. C. Grunow, Jr.
1955    Regatta scheduled for Oshkosh, Wis. cancelled due to polio epidemic.
1956    Last Chance    Neenah-Nodaway Y.C.    Wm. Kellett
1957    Winnefox    Neenah-Nodaway Y.C.    Wm. Kellett
1958    No race - No wind
1959    No race - No wind
1960    No race - No wind
1961    Winnefox    Neenah-Nodaway Y.C.    Wm. Kellett
1962    Winnefox    Neenah-Nodaway Y.C.    Wm. Kellett
1963    XXXX    Minnetonka Yacht Club    John S. Pillsbury, Jr.
1964    Harry Too    Pewaukee Yacht Club    Hermann Nunnemacher
1965    The Defender    Minnetonka Yacht Club    Thomas L. Warner
1966    Don Quixote    Lake Geneva Yacht Club    Bud Simon
1967    The Defender    Minnetonka Yacht Club    Tom Warner
1968    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club     Bill Perrigo
1969    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Bill Perrigo
1970    Wavey II    Minnetonka Yacht Club    Russ Bennett
1971    XXXX    Minnetonka Yacht Club    John Pillsbury, III
1972    Dreamer    Pewaukee Yacht Club    J. Koch and J. Kuehn
1973    XXXX    Minnetonka Yacht Club    John Pillsbury, III
1974    No race - No wind
1975    Iskareen    Pewaukee Yacht Club    Jere Sullivan
1976    Iskareen    Pewaukee Yacht Club    Rick Sternkopf-Ty Lentz
1977    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Wm. R. Perrigo
1978    Tabasco    Pewaukee Yacht Club    Peter Barrett
1979    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Wm. R. Perrigo
1980    Moonraker    Pewaukee Yacht Club    Robert Thiele

Year    Name of Boat    Club    Skipper
1981    Pintail    Lake Genenva Yacht Club    Bud Melges
1982    Sacajawea    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1983    Sacajawea    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1984    Sacajawea    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1985    No race - No wind
1986    Pintail    Lake Geneva Yacht Club    Bud Melges
1987    Invader    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1988    Invader    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1989    Starlight Express    Minnetonka Yacht Club    Jay Ecklund
1990    Invader    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1991    Invader    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1992    Smokin'    Pewaukee Yacht Club    Will Perrigo, Jr.
1993    Adieu    Minnetonka Yacht Club    David Chute
1994    Adieu    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1995    Ship∑Captain∑Crew    Pewaukee Yacht Club    Bill Burns
1996    Starlight Express    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1997    Cosmic Warrior    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
1998    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1999    Cosmic Warrior    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
2000    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2001    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2002    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2003    No Race - No Wind
2004    Victory by Design    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2005    No Regatta -- Class Dispute
2006    Victory by Design    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2007    Victory by Design    Minnetonka Yacht Club    David Chute
2008    Chaos    Clear Lake Yacht Club    Tom Erickson
2009    C IV    Minnetonka Yacht Club    Joel Ronning/Brian Porter
2010    Madcap    Lake Geneva Yacht Club    Tom Freytag
2011    Silverhawk Lake Geneva Yacht Club Andy Burdick/Terry Blanchard
2012    White Magic    Lake Geneva Yacht Club    Chuck Lamphere
2013    Melvin    Minnetonka Yacht Club    Pat Hughes
2014    Eagle    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2015    Melvin    Minnetonka Yacht Club    Chris Jewett
2016    Ajax      Lake Geneva Yacht Club   Mike Keefe
2017    MadCap  Lake Geneva Yacht Club Tom Freytag

 
 
 
 
Pillsbury Trophy 
[To be sailed for in Third Race]

This perpetual trophy was presented in August of 1940 by Messrs. John S. Pillsbury, John S. Pillsbury, Jr., Edmund P. Pillsbury, Charles A. Pillsbury and George S. Pillsbury. Two ILYA Class A Scow Fleets were recognized during 2006-2008, and the trophy was designated for the Class A Open fleet during that time. 

Year    Name of Boat    Club    Skipper
1940    Phantom III    Neenah-Nodaway Y.C.    Jas. H. Kimberly
1941    Chief Big Foot    Lake Geneva Yacht Club    A.F. Gartz, Jr.
1942 - 1945    No Regatta Due to War
1946    Sea Fox    Minnetonka Yacht Club    Edmund Pillsbury
1947    Sea Hound    Minnetonka Yacht Club    Edmund Pillsbury
1948    Sea Hound    Minnetonka Yacht Club    Edmund Pillsbury
1949    Sea Hound    Minnetonka Yacht Club    Edmund Pillsbury
1950    No race - No wind
1951    Hornet    Minnetonka Yacht Club    John S. Pillsbury, Jr.
1952    No race - No wind
1953    Hornet    Minnetonka Yacht Club    John S. Pillsbury, Jr.
1954    Val-Lo-Will    Lake Geneva Yacht Club    Wm. C. Grunow, Jr.
1955    Regatta scheduled for Oshkosh, Wis., cancelled due to polio epidemic
1956    Sea Gull II    Neenah-Nodaway Y.C.    Robert Larson
1957    No race - No wind
1958    Lake Fly    Oshkosh Yacht Club    Clyde, John Buckstaff
1959    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Wm. R. Perrigo
1960    African Queen    Pewaukee Yacht Club    Hermann Nunnemacher
1961    No race - No wind
1962    Winnefox    Neenah-Nodaway Y.C.     Wm. Kellett
1963    XXXX    Minnetonka Yacht Club    John S. Pillsbury, Jr.
1964    XXXX    Minnetonka Yacht Club    John Pillsbury, III
1965    Don Quixote    Lake Geneva Yacht Club    Bud Simon
1966    Scusa    Pine Lake Yacht Club    Henry Harnischfeger
1967    John D.    Oshkosh Yacht Club    Clyde Buckstaff
1968    The Defender    Minnetonka Yacht Club    Russ Bennett
1969    John D.    Oshkosh Yacht Club    Clyde Buckstaff
1970    Wavey II    Minnetonka Yacht Club    Russ Bennett
1971    Scarlet Letter    Minnetonka Yacht Club    Bob Evans
1972    XXXX    Minnetonka Yacht Club    John Pillsbury, III
1973    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Wm. R. Perrigo
1974    Dixie Uber Alles    Pine Lake Yacht Club    Hermann Nunnemacher
1975    Tabasco    Pewaukee Yacht Club    Chuck Johnson
1976    No race - No wind
1977    Abandoned
1978    Moonraker    Pewaukee Yacht Club    Bob Thiele
1979    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Wm. R. Perrigo
1980    Incredible    Minnetonka Yacht Club    Edmund Chute

Year    Name of Boat    Club    Skipper
1981    Pintail    Lake Geneva Yacht Club    Bud Melges
1982    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Will Perrigo, Jr.
1983    Sacajawea    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1984    Invader    Lake Geneva Yacht Club    David Chute
1985    Adieu    Minnetonka Yacht Club    David Chute
1986    Matinee    Mendota Yacht Club    Bill Mattison/Lon Schoor
1987    Pintail     Lake Geneva Yacht Club    Bud Melges
1988    No Race
1989    Phoenix    Lake Geneva Yacht Club    Harry Melges III
1990    Invader    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1991    Invader    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1992    Smokin'    Pewaukee Yacht Club    Will Perrigo, Jr.
1993    No race - No wind
1994    Victory    Minnetonka Yacht Cluib    Rob Evans
1995    ASDIP    Neenah-Nodaway Y. C.    John Bergstrom
1996    Risque    La Belle Yacht Club    Lou Morgan
1997    Full Throttle    Lake Geneva Yacht club    John Porter
1998    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1999    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2000    Kanza    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
2001    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2002    Race Abandoned - Impending storms
2003    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2004    Victory by Design    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2005    No Regatta -- Class Dispute
2006    Victory by Design    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2007    Victory by Design    Minnetonka Yacht Club    David Chute
2008    Gryphon    White Bear Yacht Club    Steve Johnson
2009   No race
2010    Melvin Racing    Minnetonka Yacht Club    Pat Hughes
2011    Silverhawk    Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick/Terry Blanchard
2011    Catapult    Minnetonka Yacht Club    Joel Ronning
2012    Eagle    Lake Geneva Yacht Club    John Anderson/Vincent                     Porter
2013    Eagle    Lake Geneva Yacht Club    John Anderson/Vincent                     Porter
2014    Cosmic Warrior    Minnetonka Yacht Cluib    Rob Evans
2015    Melvin    Minnetonka Yacht Club    Chris Jewett
2016    No Race
2017    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter

 
 
 
Valentine Perpetual Challenge Cup
[To be sailed for in Fourth Race]
The P.A. Valentine Perpetual Challenge Trophy was donated in 1911 to the Northwestern Regatta Association, which was later combined with the ILYA. Two ILYA Class A Scow Fleets were recognized in 2006-2008, and the trophy was designated for the Class A Open fleet during that time.
Year    Name of Boat    Club    Skipper
1911    Marion Jean    Minnetonka Yacht Club    Earle B. Savage
1912    Geneva II    Lake Geneva Yacht Club    R.W. Oake
1913    Geneva II    Lake Geneva Yacht Club    R.W. Oake
1914    Senta    Lake Gevena Yacht Club    O.L. Schmidt
1915    Kathryn III    Buttes Des Morts Y.C.    J. Buckstaff
1916    Tornado    White Bear Yacht Club    J.G. Ordway
1917    No race - No wind
1918    No race - No wind
1919    Doria    Pine Lake Yacht Club    Henry A, Meyer
            John C. Pritzlaff
1920    Mistral IV    Pine Lake Yacht Club    Robert E. Friend
1921    Blue Heron    Minnetonka Yacht Club    Leonard G. Carpenter
1922    Faith    Oshkosh Yacht Club    John D. Buckstaff
            Frank Gates
1923    Tornado    Minnetonka Yacht Club    Hill Brothers
1924    Kingfisher    Minnetonka Yacht Club    E.B. Savage
1925    Shadow    Neenah-Nodaway Y.C.    Jack Kimberly
1926    Haywire    Neenah-Nodaway Y.C.    John D. Buckstaff
            J.C. Van Dyke
1927    Red Raven    Minnetonka Yacht Club    Hill Brothers
1928    Two Sallies    Minnetonka Yacht Club    C.N. Bell
1929    Red Raven    Minnetonka Yacht Club    Hill Brothers
1930    Little Smoke    Lake Geneva Yacht Club    J.F. Perrigo
            H.N. Gifford
1931    Big Foot    Lake Geneva Yacht Club    A.F. Gartz, Jr.
1932    Blue Devil    White Bear Yacht Club    Tom Ervine
1933    Sea Fox    Minnetonka Yacht Club    Edmund Brothers
1934    Triple Lucker    Minnetonka Yacht Club    C.H. Bell
1935    Shadow II    Neenah-Nodaway Y.C.     J.C. Kimberly
            Strep Kuehl
1936    Big Foot Too    Lake Geneva Yacht Club    A.F. Gartz, Jr.
1937    Big Foot Too    Lake Geneva Yacht Club    A.F. Gartz, Jr.
1938    Gale    Lake Geneva Yacht Club    Harry G. Nye
1939    Big Foot Too    Lake Geneva Yacht Club    A.F. Gartz, Jr.
1940    Phamtom III    Neenah-Nodaway Y.C.    James H. Kimberly
1941    Quest    Lake Geneva Yacht Club    Melville C. Jones
1942 - 1945    No Regatta Due to War
1946    Sea Gull II    Neenah-Nodaway Y.C.    Jack Kimberly
1947    Sea Hound    Minnetonka Yacht Club    Edmund Pillsbury
1948    Sea Hound    Minnetonka Yacht Club    Edmund Pillsbury
1949    No wind - No race
1950    Val-Lo-Will    Lake Geneva Yacht Club    W.C. Grunow, Owner
            Harry Melges, Skipper
1951    Quest    Lake Geneva Yacht Club    Melville C. Jones
1952    Val-Lo-Will    Lake Geneva Yacht Club    William C. Grunow, Jr.
1953    Last Chance    Neenah-Nodaway    Y.C.    William R. Kellett
1954    No Race - Rain
1955    Regatta scheduled for Oshkosh cancelled due to polio epidemic.
1956    Val-Lo-Will    Lake Geneva Yacht Club    William C. Grunow, Jr.
1957    Nemesis    Minnetonka Yacht Club    John S. Pillsbury, Jr.
1958    Winnefox    Neenah-Nodaway Y.C.    William Kellett
1959    Concupine     Pewaukee Yacht Club    Hermann Nunnemacher
1960    No race - No wind

Year    Name of Boat    Club    Skipper
1961    John D.    Oshkosh Yacht Club    Clyde Buckstaff
1962    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    William R. Perrigo, Sr.
1963    No race - No wind
1964    Harry Too    Pewaukee Yacht Club    Hermann Nunnemacher
1965    Race abandoned due to approaching strom
1966    Scusa    Pine Lake Yacht Club    Henry Harnischfeger
1967    Harry Too    Pewaukee Yacht Club    Hermann Nunnemacher
1968    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Bill Perrigo
1969    John D.    Oshkosh Yacht Club    Clyde Buckstaff
1970    Wavey II    Minnetonka Yacht Club    Russ Bennett
1971    White Star     Neenah-Nodaway Y.C.    Eric Isakson
1972    XXXX    Minnetonka Yacht Club    John Pillsbury, III
1973    XXXX    Minnetonka Yacht Club    John Pillsbury, III
1974    Dixie Uber Alles    Pine Lake Yacht Club    Hermann Nunnemacher
1975    John D.    Oshkosh Yacht Club    Clyde Buckstaff
1976    Iskareen    Pewaukee Yacht Club    Rick Sternkopf-Ty Lentz
1977    XXXX    Minnetonka Yacht Club    Willie Crear
1978    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    William R. Perrigo, Sr.
1979    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    William R. Perrigo, Sr.
1980    Incredible    Minnetonka Yacht Club    Edmund Chute
1981    No race - No wind
1982    Blue Chip    Minnetonka Yacht Club    D. Gamble/R. Mordaunt
1983    Pintail    Lake Geneva Yacht Club    Melges/Novak
1984    Daffy Too    Lake Geneva Yacht Club    Bud Melges
1985    Invader    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1986    Pintail    Lake Geneva Yacht Club    Bud Melges
1987    Victory    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1988    Victory    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1989    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    William R. Perrigo, Sr.
1990    Victory    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1991    Victory    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1992    Smokin'    Pewaukee Yacht Club    Will Perrigo, Jr.
1993    No race - No wind
1994    Alberta Clipper    Minnetonka Yacht Club    Gordy Bowers
1995    Victory    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
1996    Starlight Express    Minnetonka Yacht Club    Bill Allen
1997    A.S.D.I.P.    Neenah-Nodaway Yacht Club    Patrick Heaney
1998    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1999    Cosmic Warrior    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
2000    Kanza    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
2001    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2002    Eagle    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
2003    Silverhawk    Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick
2004    Victory by Design    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2005    No Regatta -- Class Dispute
2006    Victory by Design    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2007    Victory by Design    Minnetonka Yacht Club    David Chute
2008    Chaos    Clear Lake Yacht Club    Tom Erickson
2009   No race
2010    Eagle    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges/John                     Anderson
2011    Catapult    Minnetonka Yacht Club    Joel Ronning
2012   No race - No Wind
2013    Silverhawk    Lake Geneva Yacht Club    Terry Blanchard/Andy                     Burdick
2014    MadCap    Lake Geneva Yacht Club    Tom Freytag
2015    Eagle    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2016    Eagle    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2017  No race

 

 
 
 
 
President Valentine Consolation Prize
[To be sailed for in Fourth Race]
The President Valentine Consolation Prize was awarded in 1913 to an unrecorded recipient. It was returned to the ILYA in (approximately) 2004 and subsequently designated in 2006 for the second place finisher in the race for the Valentine Perpetual Challenge Cup.

Year    Name of Boat    Club    Skipper
2006    Gryphon    White Bear Yacht Club    Steve Johnson
2007    Snitch    Oshkosh Yacht Club    D. Clyde Buckstaff
2008    Gryphon    White Bear Yacht Club    Steve Johnson
2009   No race
2010    Cosmic Warrior    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
2011    Madcap    Lake Geneva Yacht Club    Tom Freytag
2012   No race - No Wind
2013    Madcap    Lake Geneva Yacht Club    Tom Freytag
2014    Instigator    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2015    Melvin    Minnetonka Yacht Club    Chris Jewett
2016    Melvin    Minnetonka Yacht Club    Patrick Hughes
2017  No race

 
 
 
 
Commodore O. L. Schmidt
Perpetual Memorial Trophy
[To be sailed for in Fifth Race]
 

The Association in 1936 established three trophies, one each for Classes A, E, and C, to be known as the Commodore O. L. Schmidt Memorial Trophies. These are perpetual trophies. Two ILYA Class A Scow Fleets were recognized during 2006-2008, and the trophy was designated for the first race of the Class A One-Design fleet during that time.

Year    Name of Boat    Club    Skipper
1936    Big Foot Too    Lake Geneva Yacht Club    A.F. Gartz, Jr.
1937    Big Foot Too    Lake Geneva Yacht Club    A.F. Gartz, Jr.
1938    Sea Fox    Minnetonka Yacht Club    Edmund Pillsbury
1939    Sea Fox    Minnetonka Yacht Club    Edmund Pillsbury
1940    Sea Fox    Minnetonka Yacht Club    John S. Pillsbury, Jr.
1941    Junior    Lake Geneva Yacht Club    Jack Vilas, Jr.
1942 - 1945    No Regatta Due to War
1946    Sea Fox    Minnetonka Yacht Club    Edmund Pillsbury
1947    Sea Hound    Minnetonka Yacht Club    Edmund Pillsbury
1948    No wind - No race
1949    Hornet    Minnetonka Yacht Club    John S. Pillsbury, Jr.
1950    Sea Hound    Minnetonka Yacht Club    Edmund Pillsbury
1951    Val-Lo-Will    Lake Geneva Yacht Club    Mrs. W.C. Grunow,
            Owner,
            Buddy Melges, Skipper
1952    Val-Lo-Will    Lake Geneva Yacht Club    William C. Grunow, Jr.
1953    Val-Lo-Will    Lake Geneva Yacht Club    William C. Grunow, Jr.
1954    Val-Lo-Will    Lake Geneva Yacht Club    William C. Grunow, Jr.
1955    Regatta scheduled for Oshkosh cancelled due to polio epidemic
1956    Val-Lo-Will    Lake Geneva Yacht Club    William C. Grunow, Jr.
1957    White Heat    Lake Geneva Yacht Club    Harry C. Melges
1958    Senta III    Lake Geneva Yacht Club    Ernst C. Schmidt
1959    Senta III    Lake Geneva Yacht Club    Ernst C. Schmidt
1960    Senta III    Lake Geneva Yacht Club    Ernst C. Schmidt
1961    No race - No wind
1962    Don Quixote    Lake Geneva Yacht Club    Eugene Simon
1963    Don Quixote    Lake Geneva Yacht Club    Eugene Simon
1964    The John D.    Oshkosh Yacht Club    Clyde Buckstaff
1965    Harry Too    Pewaukee Yacht Club    Hermann Nunnemacher
1966    Mod Zephyr    Neenah-Nodaway Y.C.    Tim Catlin
1967    Winnefox II    Neenah-Nodaway Y.C.    W.H. Kellett
1968    The John D.    Oshkosh Yacht Club    Clyde Buckstaff
1969    No race - No wind
1970    Wavey II     Minnetonka Yacht Club    Russ Bennett
1971    Scarlet Letter    Minnetonka Yacht Club    Bob Evans
1972    XXXX    Minnetonka Yacht Club    John Pillsbury, III
1973    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Wm. R. Perrigo
1974    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Wm. R. Perrigo
1975    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Wm. R. Perrigo
1976    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Wm. R. Perrigo
1977    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Wm. R. Perrigo
1978    Dixie Uber Alles    Pine Lake Yacht Club    Hermann Nunnemacher
1979    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Wm R. Perrigo
1980    No race - No wind

Year    Name of Boat    Club    Skipper
1981    No race - No wind
1982    Incredible    Minnetonka Yacht Club    David Chute
1983    Incredible    Minnetonka Yacht Club    Edmund Chute
1984    Daffy Too    Lake Geneva Yacht Club    Bud Melges
1985    Sacajawea    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1986    Victory    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1987    Pintail    Lake Geneva Yacht Club    Bud Melges
1988    No Race
1989    Adieu    Minnetonka Yacht Club    David Chute
1990    No race - No wind
1991    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    William Perrigo, Sr.
1992    Matinee    Mendota Yacht Club    Bill Mattison
1993    Alberta Clipper    Minnetonka Yacht Club    Gordy Bowers
1994    Starlight Express    Minnetonka Yacht Club    Jay Ecklund
1995    Victory    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
1996    No race - No wind
1997    Cosmic Warrior    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
1998    Kanza    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
1999    Cosmic Warrior    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
2000    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2001    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2002    No Race - Storms
2003    Eagle    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
2004    Victory by Design    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2005    No Regatta -- Class Dispute
2006    Silverhawk    Lake Geneva Yacht Club    John Galley/Andy Burdick
2007    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2008    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2009   No race
2010    Silverhawk    Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick/Terry                     Blanchard
2011    Silverhawk    Lake Geneva Yacht Club    Andy Burdick/Terry                     Blanchard
2012   No race - No Wind
2013    Cosmic Warrior    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
2014    MadCap    Lake Geneva Yacht Club    Tom Freytag
2015    Ajax    Lake Geneva Yacht Club    Mike Keefe
2016    Red Eye   Lake Beulah Yacht Club  Dave Davenport
2017  No race

 
 
 
 
The James C. Kimberly Trophy
[To be sailed for in Sixth Race]

This perpetual trophy was presented in 1950 by Mr. James C. Kimberly. Two ILYA Class A Scow Fleets were recognized during 2006-2008, and the trophy was designated for the second race of the Class A One-Design fleet during that time.

Year    Name of Boat    Club    Skipper
1950    Hornet    Minnetonka Yacht Club    John S. Pillsbury, Jr.
1951    Val-Lo-Will    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
1952    Hornet    Minnetonka Yacht Club    John S. Pillsbury, Jr.
1953    Last Chance    Neenah-Nodaway Y.C.    William R. Kellett
1954    Lake Fly    Oshkosh Yacht Club    Clyde & John Buckstaff
1955    Regatta scheduled for Oshkosh cancelled due to polio epidemic
1956    Sea Gull II    Neenah-Nodaway Y.C.    Robert H. Larsen
1957    White Heat    Lake Geneva Yacht Club    Harry C. Melges
1958    Nemesis    Minnetonka Yacht Club    John S. Pillsbury, Jr.
1959    Race Cancelled Due to Storm
1960    Nemesis    Minnetonka Yacht Club    John S. Pillsbury, Jr.
1961    African Queen    Pine Lake Yacht Club    Henry Harnischfeger
1962    Winnefox    Neenah-Nodaway Y.C.    William R. Kellett
1963    No race - No wind
1964    O’Dolly    Lake Geneva Yacht Club    Harry and Bud Melges
1965    The Defender    Minnetonka Yacht Club    Thomas L. Warner
1966    Scusa    Pine Lake Yacht Club    Henry Harnischfeger
1967    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Bill Perrigo
1968    The John D.    Oshkosh Yacht Club    Clyde Buckstaff
1969    Wavey II    Minnetonka Yacht Club    Russ Bennett
1970    Wavey II    Minnetonka Yacht Club    Russ Bennett
1971    XXXX    Minnetonka Yacht Club    John Pillsbury, III
1972    Dreamer    Pewaukee Yacht Club    J. Koch and J. Kuehn
1973    XXXX    Minnetonka Yacht Club    John Pillsbury, III
1974    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Wm R. Perrigo
1975    No race - Storm
1976    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Wm R. Perrigo
1977    Sabre Jet    Pewaukee Yacht Club    Wm R. Perrigo
1978    Starship Enterprise    Pewaukee Yacht Club    Peter & Olaf Harken
1979    No race - No wind
1980    No race - No wind
1981    No race - No wind

Year    Name of Boat    Club    Skipper

1982    Moonraker    Pewaukee Yacht Club    Robert Thiele
1983    Pintail    Lake Geneva Yacht Club    Melges/Novak
1984    Sacajawea    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
1985    No race - No wind
1986    Pintail    Lake Geneva Yacht Club    Bud Melges
1987    Pintail    Lake Geneva Yacht Club    Bud Melges
1988    Pintail    Lake Geneva Yacht Club    Bud Melges
1989    Smokin'    Pewaukee Yacht Club    Will Perrigo, Jr.
1990    Alberta Clipper    Minnetonka Yacht Club    Gordy Bowers
1991    Invader    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1992    Invader    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1993    Invader    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1994    Kermit    Pewaukee Yacht Club    Coleman Norris
1995    Afterburner    Lake Geneva Yacht Club    Erich Schloemer
1996    No race - No wind
1997    No race - Thunderstorms
1998    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
1999    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2000    No race - No wind
2001    Matinee    Mendota Yacht Club    Lon Schoor
2002    No Race - Storms
2003    No Race - No wind
2004    No Race
2005    No Regatta -- Class Dispute
2006    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2007    Silverhawk    Lake Geneva Yacht Club    John Galley/Andy                 Burdick
2008    White Magic    Lake Geneva Yacht Club    Chuck Lamphere
2009-2012    No Race
2013    Madcap    Lake Geneva Yacht Club    Tom Freytag
2014    No Race - No Wind
2015    G Force    Lake Geneva Yacht Club    Tom Whowell
2016    No Race
2017   No race

 
 
 
 
William R. Perrigo, Sr. Memorial Trophy
The William R. Perrigo, Sr. Memorial Trophy was donated in 2001 by the friends and family of William "Curly" Perrigo, who spent an enormous amount of time and effort in campaigning and promoting the Class A Scow through much of his adult life. The trophy is awarded to the Class A yacht which has the best combined record at the ILYA Invitational and Championship Regattas.
 
 

Two ILYA Class A Scow Fleets were recognized during 2006-2008, and the trophy was redonated for the Class A One-Design fleet during that time. The trophy is awarded to the Class A Scow which has the best combined record at the NCASA Championship and ILYA Championship Regattas.

Year    Name of Boat    Club    Skipper
2001    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2002    Eagle    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
2003    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2004    Comet    Minnetonka Yacht Club    Bob Sevey/Blair                 Jenness
2005    No Regatta -- Class Dispute
2006    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2007    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter

Year    Name of Boat    Club    Skipper
2008    Cosmic Warrior    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
2009    Silver Hawk    Lake Geneva Yacht Club    Terry Blanchard/Andy Burdick
2010    Madcap    Lake Geneva Yacht Club    Tom Freytag
2011    Cosmic Warrior    Minnetonka Yacht Club    Rob Evans
2012    Silverhawk    Lake Geneva Yacht Club    Terry Blanchard/Andy Burdick
2013    Silverhawk    Lake Geneva Yacht Club    Terry Blanchard/Andy                     Burdick
2014    Eagle    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2015    Eagle    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter
2016    Red Eye   Lake Beulah Yacht Club  Dave Davenport
2017    Eagle    Lake Geneva Yacht Club    Vincent Porter


 
Class A Invitational Championship Trophy

This trophy was originally engraved as follows:
A. F. Gartz, Jr. Memorial Trophy
Class A Invitational Race
preceding the ILYA Annual Regatta 1949
Sailed under original conditions of
President O.L. Schmidt Trophy

 
 

In 2003 a new base and engraving was added as follows:This trophy was re-donated to the ILYA in 1999 as a perpetual trophy for the winner of the ILYA Class A Scow Invitational Regatta.

Two ILYA Class A Scow Fleets were recognized in 2006-2008,
and the trophy was to the Class A Open fleet during that time.

Year    Name of Boat    Club    Skipper
1999    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2000    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2001    No Regatta—No wind
2002    Eagle    Lake Geneva Yacht Club    Buddy Melges
2003    Full Throttle    Lake Geneva Yacht Club    John Porter
2004    Comet    Minnetonka Yacht Club    Bob Sevey/Blair Jenness

Year    Name of Boat    Club    Skipper
2005    No Regatta -- Class Dispute
2006    Victory by Design    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2007    Victory by Design    Minnetonka Yacht Club    Tom Burton
2008    Animal House    Minnetonka Yacht Club    Jack Strothman
2009-2015    No Regatta Scheduled

The "Dixie" Trophy 

The "Dixie" Class ‘A’ Wooden Hull Perpetual Trophy is not a cup but a nautical end table,  donated by Hermann A. Nunnemacher in 1984 in memory of the last white cedar ‘A’ hull #3 built by Melges Boat Works in 1966, which is now on display at the Yachting Museum in Newport, Rhode Island.  The trophy is awarded to the highest ranking wooden hull  class ‘A’ at the Championship Regatta, provided that two such hull compete. When only one wooden ‘A’ competes, the trophy shall be awarded to that yacht for that year, then retired and returned to its donor.

Year    Name of Boat    Club    Skipper
1984    Matinee    Mendota Yacht Club    Lon Schoor/
            William Mattison
1985    Matinee    Mendota Yacht Club    William Mattison
1986    Double Eagle    Mendota Yacht Club    Bill Hanson
1987    Double Eagle    Mendota Yacht Club    Bill Hanson
1988    Double Eagle    Mendota Yacht Club    Bill Hanson
1989    Starship Enterprise    Mendota Yacht Club    John Bock/Jim Henkel
1990 - 2004    Not awarded
2005    No Regatta -- Class Dispute
2006 - 2016    Not awarded

 

Class Login